Լիտվան հայտարարում է Շվեդիայի հետ էներգետիկ ոլորտում սերտ համագործակցության անհրաժեշտության մասին
Լիտվան ցանկանում է ավելի սերտ համագործակցություն Շվեդիայի հետ էներգետիկ ոլորտում։ Այս մասին LRT-ի եթերում հայտարարել է Բալթյան Հանրապետության Սեյմի (Խորհրդարանի) խոսնակ Վիկտորյա Կմիլիթ-Նիլսենը։«Շվեդիան ամուր դիրքեր ունի ատոմային էներգետիկայում, ունի զգալի կարողություններ վերականգնվող էներգիայի ոլորտում։ Մեզ անհրաժեշտ է ավելի սերտ ինտեգրում այս երկրի հետ»,- ասել է Կմիլիտ-Նիլսենը:
Նրա խոսքով, Լիտվան կարող է շատ բան սովորել Շվեդիայից ՝ ընդունելով անհրաժեշտ դրական փորձը։ Խոսքը, մասնավորապես, վերականգնվող էներգիայի մասին է։ Ընդ որում, մեկ շաբաթում նման հարցում ոչինչ չի կարելի անել։
Լիտվան պատրաստվում է յոթ անգամ ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը վերականգնվող աղբյուրների օգտագործմամբ, իսկ մինչև 2050 թվականը դառնալ կանաչ էներգիայի համար բարենպաստ երկիր։
Օգոստոսի 17-ին Բալթյան Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Դաինյուս Կրեյվիսը հայտարարել է, որ 10 տարի առաջ Լիտվայում նոր ատոմակայանի (ԱԷԿ) կառուցման ծրագրերից հրաժարվելը միայն ցավալի