Զբոսաշրջիկների թիվը Հայաստանում նվազել է
2024 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Ռուսաստանի քաղաքացիները կատարել են 12.6 միլիոն արտասահմանյան ուղևորություն։
ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ ծառայության վիճակագրական տվյալների համաձայն, այս ցուցանիշը 9%-ով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։
2023 թվականի առաջին կիսամյակում արձանագրվել էր 11.6 միլիոն արտասահմանյան ուղևորություն։ Վիճակագրությունը հաշվի է առնում պետական ​​սահմանի հատումների թիվը՝ տարբեր նպատակներով, այդ թվում գործուղումներ, արտագնա աշխատանք, զբոսաշրջություն և այլն։
Եթե քաղաքացին մի քանի անգամ հատել է սահմանի սահմանը, նա հաշվառվում է այնքան անգամ, որքան հատել է։ Այս տարվա առաջին կիսամյակում ռուսաստանցիները առավել հաճախ են ճանապարհորդել հարևան երկրներ և զբոսաշրջային հանրաճանաչություն ունեցող այլ երկրներ։
Ամենաշատ այցելված երկիրը Թուրքիան է՝ 2.5 միլիոն այցելությամբ, ինչը 9.4%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածից։
Ռուսաստանից Չինաստան ուղևորությունների թիվը եռապատկվել է՝ հասնելով 793,4 հազարի։
Թաիլանդը և Եգիպտոսը նույնպես հաճախ այցելվող երկրների թվում են, որտեղ ուղևորությունների թիվը համապատասխանաբար աճել է 30%-ով և 15%-ով։
Ղազախստան ուղևորությունների թիվը նվազել է 9%-ով՝ հասնելով 1.2 միլիոնի։
Հայաստան այցելությունների թիվը նվազել է 17%-ով՝ հասնելով 452,8 հազարի։
Նախորդ տարի Հայաստանից Ռուսաստան այցելությունների թիվը եղել է 545,7 հազար։
Այս տարի ռուսաստանցիները ավելի հաճախ են մեկնել Վրաստան, որտեղ այցելությունները աճել են 31.5%-ով՝ հասնելով 522,7 հազարի։
Ադրբեջան ուղևորությունների թիվը աճել է 26%-ով՝ հասնելով 340 հազարի։
Ռուսաստանի քաղաքացիներն այս տարի ավելի շատ են ճանապարհորդել դեպի հարևան երկրներ և զբոսաշրջային հանրաճանաչություն ունեցող վայրեր։