Times. Բրիտանիայում արձանագրվել է արտադրության զգալի անկում
Մեծ Բրիտանիայի արդյունաբերական արտադրանքը նվազել է մինչև 2020 թվականի մայիսից ի վեր ամենացածր մակարդակը,- հայտնում է Times-ը։ Ըստ թերթի ՝ հոկտեմբերին ցուցանիշների նվազում է գրանցվել արտադրության տասնչորս առանցքային ճյուղերից տասներկուում։
Lloyds Banking Group-ի ներկայացուցչի խոսքով ՝ իրավիճակի պատճառը «ներքին խնդիրների ու համաշխարհային միտումների» համակցումն է։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը The Telegraph-ի համար իր հոդվածում առաջարկել էր ծրագիր, որը կօգնի նվազագույնի հասցնել Ռուսաստանի Դաշնության ազդեցությունը համաշխարհային տնտեսության վրա։Քաղաքական գործիչը նշել է, որ Արևմուտքը պետք է շարունակի օգնել ձմռանը կարիքավոր երկրներին, այդ թվում ՝ Ուկրաինային, միջոցներ ձեռնարկել ՝ կանխելու նրանց սովը։Սունակը նաև ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է շարունակել հացահատիկի մատակարարումը Սև ծովով, իսկ մյուս պետությունները պետք է ավելացնեն սննդամթերքի արտադրությունը կամ սկսեն օգտագործել իրենց պաշարները։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի խոսքով, Արևմուտքը նույնպես պետք է ազատվի ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներից կախվածությունից և հավատարիմ մնա ազատ շուկաների և բաց գլոբալ տնտեսության խթանմանը: