Մինչ նավթի էմբարգոյի կիրառումը Ռուսաստանը նավթի արդյունահանումն ավելացրել է 1%-ով․ «Коммерсантъ»
Նյմ 18, 2022 14:12
Նոյեմբերի առաջին կեսին Ռուսաստանը 1%-ով ավելացրել է նավթի և կոնդենսատի արդյունահանումը հոկտեմբերի նույն ցուցանիշի համեմատ ՝ մինչև օրական 1,48 մլն տոննա։ Այս մասին գրել է «Կոմերսանտ» թերթը ՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների հաղորդագրությունը։ Հրատարակության զրուցակիցների կարծիքով ՝ Ռուսաստանում նավթային ընկերությունները ամենաշատը մոտեցել են արդյունահանման տարեկան առավելագույն մակարդակին, որը դիտվել է 2022 թվականի փետրվար-մարտին (օրական մոտ 1,5 մլն տոննա)։
Նոյեմբերին զգալի աճ է ապահովել «Սախալին-1» նախագիծը։ Հոկտեմբերին արտադրությունը վերսկսելուց հետո այնտեղ հզորությունը կազմել է օրական 19 հազար տոննա։ Այնուամենայնիվ, սա 20%-ով ցածր է 2022 թվականին նախատեսված հզորությունից։
Kept խորհրդատվական ընկերության վերլուծաբան Մաքսիմ Մալկովը արդյունահանման աճը բացատրել է որպես անորոշության գործոն ՝ ռուսական նավթի մատակարարումների սպասվող սահմանափակման ակնկալիքով։ Սպառողները փորձում են առավելագույնի հասցնել իրենց պաշարները,- նշել է նա: