Հունգարիան ԵՄ-ին կոչ է արել պատժամիջոցներ չկիրառել Ռուսաստանի դեմ
Եթե ​​Եվրամիությունը շարունակի պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, դա կհանգեցնի միությունում էներգետիկ ճգնաժամի աճին։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն ՝ մեջբերում է Reuters-ը։
«ԵՄ-ն պետք է դադարեցնի պատժամիջոցների ութերորդ փաթեթի ներդրման մասին հիշատակումները, դադարեցնի միջոցների ներդրումը, որոնք միայն կխորացնեն էներգակիրների մատակարարման ճգնաժամը»,- հորդորել է դիվանագետը։
Հունգարիայի խորհրդարանի նախագահ Լասլո Կևերը կարծում է, որ ԵՄ երկրներն ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին ստիպված են գործել հակառակ իրենց շահերին։ Բացի այդ, ասոցիացիան արդեն փաստացի «պարտվել է», քանի որ ավելանում է ֆինանսական պարտքեր, և հասարակությունն ավելի ու ավելի է մասնատվում։
Սեպտեմբերի 12-ին հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է զսպել տարածաշրջանում գազի գնի աննախադեպ թանկացումը ՝ էներգետիկ ընկերությունների ավելցուկային շահույթի վրա ժամանակավոր հարկի սահմանման միջոցով։ Միջոցառումը կարող է ազդել նավթի, գազի, ածուխի և նավթավերամշակող կազմակերպությունների վրա, որոնք լրացուցիչ եկամուտ են ստացել 2022 թվականին։