Helsingin sanomat. Ֆինլանդիան կրկնակի կրճատել է էներգիայի սպառումը ՝ գերազանցելով ԵՄ ռեկորդը
Ֆինլանդիան 2022 թվականի առաջին ութ ամիսների ընթացքում կրկնակի կրճատել է բնական գազի սպառումը, ինչը ռեկորդ է սահմանել ամբողջ Եվրամիությունում (ԵՄ): Այս մասին գրում է Helsingin sanomat թերթը։
«Հունվար-օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում Ֆինլանդիան սպառել է մոտ 8,8 տերավատ/ժամ բնական գազ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 17,8 տերավատ/ժամ սպառման մոտավորապես կեսն է: Սպառման շուրջ 50%-ով կրճատումը եվրոպական ռեկորդ է»,- նշել է հրատարակությունը։
Հրատարակության համաձայն ՝ եվրոպական ոչ մի երկիր դեռ չի կարողացել մանրամասն արդյունքների հասնել։ Միևնույն ժամանակ, ամբողջ ԵՄ-ի համար վեց ամսվա ընթացքում սպառումը նվազել է ընդամենը 6%-ով, իսկ որոշ երկրներում նույնիսկ սպառման աննշան աճ է գրանցվել։ Միաժամանակ ԵՄ հիմնական նպատակը գազի սպառման 15%-ով կրճատումն է։
Շուկայի փորձագետները համակարծիք էին, որ Ֆինլանդիայում սպառումը նվազել է , քանի որ երկրում անհատական ​​գազով ջեռուցվող տներ քիչ են: