Ռուսաստանը և Իրանը աշխատում են SWIFT-ի այլընտրանքի մշակման վրա
Իրանն ու Ռուսաստանը աշխատում են SWIFT-ի նման միջբանկային վճարային համակարգի ստեղծման վրա։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում ասել է Իրանի փոխարտգործնախարարի տնտեսական դիվանագիտության գծով Մեհդի Սաֆարին։ Նա նշել է, որ երկու երկրներն էլ առաջարկել են նման համակարգի մեկ տարբերակ։
«Այժմ մենք գործնականում շատ լավ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որի հիման վրա կարող ենք արժութային գործարքներ իրականացնել երկու երկրների միջև»,- ասել է դիվանագետը։ Նա չի բացահայտել բանկային համակարգի համատեղ աշխատանքի մանրամասները։
Բացի այդ, ըստ Safari-ի, շուտով Իրանում կգործարկվի ռուսական Mir վճարային համակարգը։ «Կարծում եմ, որ այս վճարային համակարգը շուտով կակտիվանա Իրանում։ Սակայն այս պահին չգիտեմ ՝ այն կարող է օգտագործվել Իրանում, թե ոչ, բայց այս հարցում պայմանավորվածություն կա»,- ասել է Իրանի փոխարտգործնախարարը։
Հիշեցնենք,որ մարտի 12-ին Եվրամիությունը անջատել է ռուսական բանկերը, որոնք հայտնվել են SWIFT-ի պատժամիջոցների տակ։ Դրանից հետո Ռուսաստանը Հնդկաստանի հետ քննարկել է SWIFT-ի անալոգի կիրառումը։ Նախաձեռնությունն առաջարկվել է նաև Իրանին։ Նախկինում փորձագետները կարծիք էին հայտնել, որ SWIFT-ի ռուսական փոխարինողը կկարողանա իրականացնել միայն ներքին գործարքները:
Հունիսին Rostec-ը ներկայացրել է SWIFT-ին փոխարինող բլոկչեյն հարթակ: Նույն ամսին Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը հայտարարեց, որ վարկային հաստատությունը սկսել է ստեղծել միջազգային հաշվարկային համակարգ ՝ այլընտրանք SWIFT-ին։ Ընկերությունը նախատեսում է իր կոնֆիգուրացիան ավարտել մեկ տարվա ընթացքում։ Հուլիսին NTI պլատֆորմը գործարկել է SWIFT-ի անալոգային բլոկչեյնի փորձնական տարբերակը: