Չինական տեխնոլոգիական ընկերությունները «լուռ հրաժարվում են» Ռուսաստանի հետ բիզնես վարելուց
Չինական տեխնոլոգիական ընկերությունները «լուռ հրաժարվում են» Ռուսաստանի հետ բիզնես վարելուց ՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների և մատակարարների ճնշման ներքո,- գրում է The Wall Street Journal-ը։
«Որոշ խոշոր ընկերություններ առանց պաշտոնական հայտարարությունների կրճատում են առաքումները Ռուսաստան, որտեղ չինական ապրանքանիշերը գլխավորում են բազմաթիվ ապրանքների շուկան», — ասվում է հոդվածում:
WSJ-ի աղբյուրների համաձայն ՝ Ռուսաստան մատակարարումները դադարեցվել են համակարգիչներ արտադրող Lenovo Group Ltd-ի կողմից և սմարթֆոնների և էլեկտրոնիկայի արտադրող Xiaomi Corp.։ Ըստ զրուցակիցների ՝ Xiaomi-ն մի քանի շաբաթ է, ինչ սմարթֆոններ չի մատակարարում Ռուսաստանի Դաշնությանը, Lenovo-ն դադարեցրել է մատակարարումները Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից անմիջապես հետո։ Միաժամանակ ընկերությունները պաշտոնական հայտարարություններ չեն արել այս հարցի վերաբերյալ, քանի որ Չինաստանի իշխանությունները համաձայն չեն Արևմուտքի կողմից հակառուսական պատժամիջոցների սահմանմանը։
WSJ-ի տվյալներով ՝ մարտին Չինաստանից Ռուսաստան նոութբուքերի արտահանումը կրճատվել է ավելի քան 40%-ով, սմարթֆոններինը ՝ գրեթե 66%-ով, հեռահաղորդակցական սարքավորումներին ՝ 98%-ով։ Միևնույն ժամանակ, դեպի այլ երկրներ առաքումները նույնպես նվազել են ՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի բռնկմամբ և դրանից հետո հայտարարված արգելափակմամբ Շանհայում ՝ երկրի խոշոր արդյունաբերական կենտրոնում։
Հրատարակությունը նշում է, որ իրենց սարքավորումների բաղադրիչների արևմտյան մատակարարները ճնշում են գործադրում նաև չինական ընկերությունների վրա։ Դեռևս մարտին ԱՄՆ-ի խոշորագույն կիսահաղորդչային արտադրողները սկսեցին հայտարարել, որ կդադարեցնեն իրենց ծրագրային ապահովման տրամադրումը Չինաստանին, եթե վերջնական արտադրանքն իր բաղադրիչներով հայտնվի Ռուսաստանում: