Ֆիննական ընկերությունները ավելի քան 4 միլիարդ եվրո են կորցրել ռուսական շուկայից դուրս գալու հետևանքով
Ֆինլանդիայի ընկերությունները ավելի քան 4 միլիարդ եվրոյի վնաս են կրել՝ կապված միջազգային պատժամիջոցների պատճառով ռուսական շուկայից դուրս գալու հետ: Միևնույն ժամանակ Fortum էներգետիկ ընկերությունը կրել է ամենամեծ վնասը (-1,7 մլրդ եվրո), հայտնում է Helsingin Sanomat տեղական թերթը:
«Ֆիննական ընկերությունները 4 միլիարդ եվրոյից ավելի ֆինանսական վնասներ են կրել ռուսական շուկայից հեռանալու արդյունքում։ Ամենաշատ վնասները կրել է Fortum էներգետիկ ընկերությունը, որը Ռուսաստանում գործունեության դադարեցման արդյունքում կորցրել է մոտ 1,7 մլրդ եվրո։ Էներգետիկ կոնցեռնը մի քանի տարիների ընթացքում ավելի քան 5 միլիարդ եվրո է ներդրել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում գտնվող ձեռնարկություններում», — ասվում է նյութում:
Միաժամանակ որոշակի կորուստներ և Ֆինլանդիայի տնտեսության այլ ոլորտների ներկայացուցիչներ։ Այսպիսով, YIT շինարարական ընկերությունը կորցրել է մոտ 440 միլիոն եվրո՝ խզելով կապերը Ռուսաստանի հետ, իսկ Nokian Tires-ը կորցրել է մոտ 300 միլիոն եվրո, եզրափակում է հոդվածագիրը։
Փետրվարի 28-ին Bloomberg-ը, հղում անելով Ֆինլանդիայի վիճակագրության տվյալներին, հաղորդել է, որ 2023 թվականի սկզբին սկանդինավյան պետության տնտեսության մեջ ռեցեսիայի մեջ ընկնելու ռիսկերն աճել են երկրի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) սպասվածից ավելի խորը անկման պատճառով: ) 2022 թվականի չորրորդ եռամսյակում։ Այս ընթացքում երկրի ՀՆԱ-ն նախորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 0,6%-ով։