ԵՄ-ն պատրաստ է ֆինանսավորել Ուկրաինային ամսական 1,5 միլիարդ եվրոյի չափով․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյեն
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը պաշտոնապես հայտարարել է, որ ԵՄ-ն Ուկրաինային ամեն ամիս 1,5 միլիարդ եվրո է հատկացնելու պետական ​​բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման համար։ Այդ մասին նա հայտարարել է երեքշաբթի օրը Ուկրաինայի նորացմանը նվիրված միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ։
Նրա խոսքով ՝ 2022 թվականի սկզբից Ուկրաինան արդեն ստացել է ավելի քան 19 միլիարդ եվրո ֆինանսական օգնություն Եվրամիությունից ՝ չհաշված ռազմական մատակարարումները, սակայն դա բավարար չէ։ Պատերազմի պատճառով Ուկրաինային ամսական 3-ից 5 միլիարդ եվրո է անհրաժեշտ բյուջետային ծախսերը հոգալու համար, ինչպիսիք են վճարումները և կենսաթոշակները:
«Ես կարծում եմ, որ Եվրամիությունը պետք է վերցնի իր արդար բաժինը, այդ իսկ պատճառով ես աշխատում եմ անդամ երկրների հետ ՝ ապահովելու, որ ԵՄ-ն աջակցի Ուկրաինային պատերազմի ժամանակ ամսական մինչև 1,5 միլիարդ եվրոյով: Ընդհանուր առմամբ, դա կկազմի մոտ 18 միլիարդ: եվրո 2023 թվականին»,- ասել է ֆոն դեր Լեյենը։Նա հավելել է, որ Եվրահանձնաժողովը պատրաստ է դառնալ քարտուղարություն, որը կկառավարի ամբողջ միջազգային օգնությունը Ուկրաինայի վերականգնման համար։