Reuters. Coca-Cola-ն վնասներ է կրում Ռուսաստանից հեռանալուց հետո
Coca-Cola HBC AG ընկերությունը հայտնել է, որ պատժամիջոցների պատճառով ռուսական շուկայից դուրս գալուց հետո առաջին կիսամյակում կորցրել է 190 մլն եվրո։ Ընկերության խոսքերը մեջբերում է Reuters միջազգային լրատվական գործակալությունը։
«Coca-Cola HBC AG (CCH.L) հինգշաբթի օրը հայտնել է, որ առաջին կիսամյակում կրել է 190 միլիոն եվրո (195,36 միլիոն դոլար) միանվագ հարված: Դա պայմանավորված է Ռուսաստանում Coca-Cola-ի ըմպելիքների վաճառքի դադարեցմամբ»,- գրում է Reuters-ը։ Հաղորդվում է նաև, որ Ռուսաստանից հեռանալու պատճառով Coca-Cola-ի կորուստներն այսքանով չեն ավարտվի։
Զովացուցիչ ըմպելիքներ արտադրող ընկերությունը, որը ժամանակին Ռուսաստանը համարում էր իր ամենամեծ շուկաներից մեկը, ակնկալում է նաև, որ տարվա երկրորդ կիսամյակում կունենա մոտ 82 միլիոն եվրո ֆինանսական ծախսեր, քանի որ սպառել է իր բոլոր պաշարները և այլևս չի արտադրի կամ վաճառի Coca-ն: Cola կամ Ռուսաստանում Coca-Cola ընկերության այլ ապրանքանիշեր»,- պնդում է լրատվական գործակալությունը։
Հիշեցնենք, որ Coca-Cola ընկերությունը հայտարարել է Ռուսաստանում աշխատանքի դադարեցման մասին ՝ Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից հետո։ Ընկերության դիստրիբյուտորները հայտարարել են, որ խմիչքներն այլևս չեն արտադրվի և վաճառվելու Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Բացի այդ, ըստ ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարության, զուգահեռ ներմուծման միջոցով խմիչքների ներկրման հնարավորությունը նույնպես չի դիտարկ