Ինչու է Հայաստանը շարունակում մեծ քանակությամբ հացահատիկ ներմուծել
Հայաստանի տնտեսության մեջ հացահատիկի դերն աճում է: Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տվյալների՝ 2024 թվականի հունվար–օգոստոս ամիսներին հացահատիկի ներմուծման ծավալը կազմել է պահանջվող 522 հազար տոննայի մոտ 48%-ը, որից 99,9%-ը՝ Ռուսաստանից: Հիմնական ներմուծվող հացահատիկի տեսակներն են ցորենը, գարին և եգիպտացորենը, որոնք գերակշռում են սպառման պաշարներում:
2023 թվականին ՀՀ–ում հացահատիկի ինքնաբավության մակարդակը ցածր էր՝ ցորենի համար 27,9%, գարու՝ 56,8%, իսկ եգիպտացորենի՝ ընդամենը 8,3%: Սննդամթերքի ապահովման նպատակով կառավարությունն առաջարկել է «Բուսաբուծության աջակցության ծրագիրը», որը միտված է հացահատիկային մշակաբույսերի արտադրության խթանմանը:
Հացահատիկի կարևորությունը և ինքնաբավության բարձրացման նախաձեռնությունները
Հաշվի առնելով հացահատիկի պահանջարկը և երկրի ցածր ինքնաբավության մակարդակը՝ կառավարությունը շեշտում է հացահատիկի մշակության զարգացման կարևորությունը: Աջակցության ծրագրի շրջանակում խրախուսվում են հավաստագրված սերմերով ցանքատարածությունների ընդլայնումը և արտադրության արդյունավետության բարձրացումը: