Դեկտեմբերի 27-ի տնտեսական լուրերը
Տարածաշրջանային և միջազգային տնտեսական իրադարձություններն արագորեն զարգանում են։ Հայաստանում կառուցվում է Սիսիան-Քաջարան ճանապարհը, ամրապնդվում են կապերը Ճապոնիայի հետ, և Արցախի տեղահանվածները ինտեգրվում են տնտեսական կյանքին։ Հոդվածում ներկայացված են նաև Չինաստանի խոշոր նախագիծը, Թուրքիայի տոկոսադրույքների իջեցումը և ռուսական գազի գների կտրուկ անկումը։
1. Սյունիքում 570 միավոր հողամասեր հանրային գերակա շահ են ճանաչվել՝ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի կառուցման համար
Սյունիքում նախատեսվում է իրականացնել խոշոր ենթակառուցվածքային նախագիծ՝ կառուցելով Սիսիան-Քաջարան ճանապարհը։ Այս նպատակով 570 միավոր հողամասեր հանրային գերակա շահ են ճանաչվել։ Օտարվող հողամասերի սեփականատերերին փոխհատուցումը կազմակերպվելու է Հայաստանի Հանրապետության կողմից՝ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի միջոցով։ Օտարման գործընթացի մեկնարկը պետք է ավարտվի 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ին։
2. Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև ստորագրվել է եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառող կոնվենցիա
Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի միջև ստորագրվել է նոր կոնվենցիա՝ ուղղված եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելուն։ Կոնվենցիան ստորագրվել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակայի միջև։ Այս համաձայնագիրը կբացառի հարկումից խուսափելու և շրջանցելու հնարավորությունները՝ նպաստելով ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի, տեխնոլոգիաների և մարդկային շարժի ակտիվացմանը։ Այն նաև կհանգեցնի երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման։
3. Արցախից տեղահանված 1400 անձանցից ավելի Հայաստանում գրանցվել են որպես անհատ ձեռնարկատեր
Արցախից բռնի տեղահանված անձանցից շուրջ 1400-ը Հայաստանում սկսել են իրենց գործունեությունը որպես անհատ ձեռնարկատերեր։ Տեղահանվածներից շատերն աշխատանքի են անցել մասնավոր ոլորտում՝ 18,712 քաղաքացի, իսկ պետական համակարգում ներկայում աշխատում է 3,134 մարդ։ Այս տվյալները վկայում են արցախցիների արագ ինտեգրման մասին՝ հատկապես տնտեսական ոլորտում։
4. Հիփոթեքային վարկերի հարկային վերադարձը կդադարեցվի Երևանում՝ 2025-ից
2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո Երևանում հիփոթեքային վարկերի հարկային վերադարձի մեխանիզմը այլևս չի գործի։ Այս փոփոխությունը չի տարածվում մարզերում ստացված վարկերի վրա, որոնք կշարունակեն օգտվել այս ծրագրից։ Մինչև այդ ժամկետը տրամադրված վարկերի շահառուները, եռամսյակային պարբերականությամբ, կստանան առավելագույնը 1,5 մլն դրամի վերադարձ։
5. Թուրքիան իջեցրել է հիմնական տոկոսադրույքը
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը վերջին երկու տարիների ընթացքում առաջին անգամ իջեցրել է հիմնական տոկոսադրույքը՝ հասցնելով այն 50%-ից մինչև 47,5%։ Այս փոփոխությունը համապատասխանում է վերլուծաբանների կանխատեսումներին և նպաստում է տնտեսական որոշ թեթևացումների՝ տեղական և միջազգային շուկաների վրա։
6. Չինաստանը պատրաստվում է կառուցել աշխարհի ամենամեծ ամբարտակը
Չինաստանը հավանություն է տվել Տիբեթի Բրահմապուտրա գետի վրա աշխարհի ամենամեծ ամբարտակի կառուցմանը։ Նախագիծը կարժենա շուրջ 137 միլիարդ ԱՄՆ դոլար՝ դառնալով մոլորակի ամենախոշոր ենթակառուցվածքային ծրագիրը։ Ամբարտակի կառուցումը նախատեսվում է Հնդկաստանի հետ սահմանի մոտ՝ ներդնելով ավելի քան մեկ տրիլիոն յուան։
7. Հայաստանում մսամթերքի արտադրության համար նախատեսված միսը կազատվի մաքսատուրքից
Հայաստանում խոշոր եղջերավոր անասունների միսը, նախատեսված 9 հազար տոննայից ոչ ավելի ծավալով մսամթերքի արտադրության համար, ազատվել է ներմուծման մաքսատուրքից։ Այս որոշումը կայացվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից, որը նաև հաստատել է 2025-ի համար 9․5 հազար տոննա քվոտա՝ գյուղատնտեսական ապրանքների համար։
8. Ռուսական հեղուկ գազի գները կտրուկ նվազել են
ԵՄ-ի պատժամիջոցների հետևանքով դեկտեմբերին Ռուսաստանում հեղուկ գազի գները կրկնակի նվազել են՝ 28 հազարից դառնալով 14 հազար ռուբլի մեկ տոննայի համար։ Չնայած գների անկմանը, արտահանումը մնում է շահավետ, և օրինակ՝ Լեհաստանին գազը վաճառվել է 23 հազար ռուբլով մեկ տոննայի դիմաց։