«Կայուն խաղաղության բանաձև». Ալանդյան կղզիներ
Եվրոպայում հակամարտությունների և դրանց կարգավորման մասին խոսելիս, որպես կանոն, պատկերացնում ենք միջնադարյան արյունալի պատերազմներ և դրանց հաջորդող ժամանակակից աշխարհին բնորոշ երկխոսություն։
Որոշ իրավիճակներում, սակայն, արյունալի պատերազմներից խուսափել հաջողվել է և ի սկզբանե հակասությունները կարգավորվել են արտաքին պռոակտիվ միջամտությամբ ու բոլոր կողմերի շահերը հաշվի առնող բանաձևերով։ Նման օրինակներից է Ալանդյան կղզիների հարցը։
Ալանդյան կղզիների փորձի մասին զրուցել ենք «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի հետ։
«Կայուն խաղաղության բանաձևը» ծրագիրն իրականացվում է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կողմից։
“Sustainable Peace Formula”։ Åland Islands
When discussing conflicts and experience of their resolution in Europe, we typically imagine medieval bloody wars and the subsequent dialogue characteristic of the modern world. In some cases, however, it has been possible to avoid bloody wars and initially resolve conflicts through external proactive engagement and formulas that take into account the interests of all parties. The issue of the Åland Islands is one such example.
We spoke with Hrant Melikyan-Shahnazaryan, the head of the “Voskanapat” analytical center, about the experience of the Åland Islands.
“Sustainable Peace Formula” project is implemented by the “Insight” Analytical Center and the “Konrad Adenauer” Foundation.