Հայաստանի տնտեսությունը 2024 թվականի ինն ամսում կայուն աճ է գրանցել
Հայաստանի տնտեսությունը 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ցուցաբերել է նշանակալի աճ՝ մի շարք ոլորտներում գրանցելով դրական ցուցանիշներ: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ համեմատելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, տնտեսական ակտիվության ընդհանուր ցուցանիշը աճել է 8.7 %-ով: Ստորև ներկայացնում ենք ոլորտային հիմնական տվյալները.
Արդյունաբերական արտադրություն
Հայաստանում արդյունաբերական արտադրության ծավալը այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատ աճել է 12.6%-ով: Սա վկայում է ներքին արդյունաբերության կայուն զարգացման և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման մասին:
Գյուղատնտեսություն
Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքի ծավալն աճել է 1.8%-ով, ինչը խթան է գյուղատնտեսական հատվածի համար՝ շարունակական ապահովություն և կայունություն բերելով երկրի պարենային շուկայում:
Շինարարություն
Շինարարության ոլորտն այս ընթացքում առավել արագ է աճել՝ գրանցելով 15.9% աճ: Սա պայմանավորված է եղել ենթակառուցվածքների զարգացմանը և բնակարանաշինության պահանջարկի աճով:
Առևտուր և ծառայություններ
Առևտրի շրջանառությունում նկատվել է զգալի՝ 19.5% աճ, ինչը պայմանավորված է երկրի ներսում և արտասահմանյան շուկաներում տնտեսական ակտիվությամբ: Բացի այդ, մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 5.9%-ով՝ ընդգծելով ծառայությունների պահանջարկի աճը:
Գների ինդեքսներ
2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին սպառողական գների ինդեքսը մնացել է նույնը՝ չփոփոխվելով նախորդ տարվա համեմատ, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն ավելացել է 2.9%-ով, որը կարող է ազդել ներքին արտադրողների և սպառողների միջև փոխհարաբերությունների վրա:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրություն
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ավելացել է 1.2%-ով, ինչը վկայում է էներգետիկ ոլորտի զարգացման փոքր աճի մասին:
Արտաքին առևտուր
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալն այս տարվա 9 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 73.5%-ով: Արտահանումը գրանցել է 2.1 անգամ աճ, իսկ ներմուծումը՝ 54.2%-ով: Այս տվյալները փաստում են արտաքին առևտրի ոլորտում զգալի վերականգնման մասին:
Դրամի փոխարժեք
Դրամի միջին փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին կազմել է 393.34 դրամ, ինչը ցույց է տալիս ազգային արժույթի համեմատական կայունությունը:
Այս տվյալները վկայում են Հայաստանի տնտեսության կայուն վերականգնման և աճի տեմպերի մասին, ինչը կարող է խթանել երկարաժամկետ զարգացման նախագծերը և ստեղծել բարենպաստ պայմաններ երկրի տնտեսական ոլորտներում:
________________________________________________________________________________________________
Վիճակագրական կոմիտեն ներկայացրել է 2024թ.-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող մակրոտնտեսական ցուցանիշները նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ.