Bloomberg. Երկու երկիր օգնում են Եվրոպային հրաժարվել ռուսական նավթից
Bloomberg-ը տեղեկատվություն է բացահայտել երկու երկրների մասին, որոնք օգնում են Եվրոպային հրաժարվել Ռուսաստանից նավթից։
Հրատարակության համաձայն ՝ Սաուդյան Արաբիան և Իրաքը ավելի ու ավելի են ուղարկում իրենց հում նավթը Եվրոպա ՝ օգնելով մայրցամաքի նավթավերամշակման գործարաններին «հաղթահարել Ռուսաստանից հեռու գտնվող առանցքը»:
Bloomberg-ը վերլուծել է նավերի հետագծման տվյալները և եզրակացրել, որ հուլիսի առաջին երեք շաբաթվա ընթացքում Մերձավոր Արևելքից Եվրոպա է առաքվել օրական ավելի քան 1 միլիոն բարել նավթ։ Նախորդ տարվա համեմատ ծավալները գրեթե կրկնապատկվել են։
«Ռուսաստանի ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում առաջացրել է եվրոպական ընկերությունների բացասական արձագանքը, որոնցից շատերը որոշել են դադարեցնել համագործակցությունը Մոսկվայի հետ։ Սակայն, այսպես կոչված, ինքնապատժամիջոցները հարց են բարձրացրել, թե որտեղից գտնել մատակարարման այլընտրանքային աղբյուրներ»,- գրում է գործակալությունը։
Այժմ եվրոպացիները կենտրոնացած են Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից մատակարարումների վրա։ Նրանք անցնում են SuMed կոչվող խողովակաշարով, որը հատում է Եգիպտոսը: Ներգրավված են նաև Սուեզի ջրանցքով դեպի Կարմիր ծով շարժվող նավերը։
Պոմպային նավթի ծավալները մեկ ամիս առաջ օրական մոտ 800,000 բարելից աճել են մինչև ամենաբարձր մակարդակը 2020 թվականի ապրիլին հանրային արդյունահանման ժամանակ գրանցված կարճատև աճից հետո:
Դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք կայուն են հոսքերը Մերձավոր Արևելքից դեպի Եվրոպա։ Այս տարեվերջին պետք է ուժի մեջ մտնի ռուսական նավթի նկատմամբ ԵՄ էմբարգոն։ Պատժամիջոցների փաթեթի մի մասը ներառում է ցանկացած գնորդին ռուսական ապրանքների մատակարարումն ապահովագրելու արգելքը։
Եթե ​​ապահովագրական արգելքը հարվածի ամբողջ արտահանմանը, ինչպես վախենում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը, դա կարող է կրկին մեծացնել մրցակցությունը Մերձավոր Արևելքից մատակարարումների համար:Բացի այդ, բեռները պետք է երկար ճանապարհներ անցնեն ՝ մեծացնելով համաշխարհային նավթատարների նավատորմի օգտագործումը։