Ճապոնիայում 1981 թվականից ի վեր առաջին անգամ հունվարին գնաճը հասել է ռեկորդային 4,3 տոկոսի
Սպառողական գները Ճապոնիայում հունվարին աճել են 4,3%-ով, ինչը ռեկորդային է 1981 թվականի դեկտեմբերից ի վեր։ Այս մասին են վկայում երկրի ներքին գործերի եւ կապի նախարարության տվյալները։
Գերատեսչությունում նշել են, որ հունվարին պարենային ապրանքների գներն աճել են 7,3%-ով, իսկ հագուստը՝ 3,1%-ով։ Կահույքն ու կենցաղային ապրանքները թանկացել են 7,7%-ով, տրանսպորտի և հեռահաղորդակցության ծառայությունները թանկացել են 2,1%-ով։
Հունվարին կոմունալ ծառայություններն աճել են 14,9%-ով. Մասնավորապես, էլեկտրաէներգիան աճել է 20,2%-ով, իսկ գազը՝ 24,3%-ով։ Միաժամանակ, առանց պարենային ապրանքների և էներգետիկայի գնաճն աճել է մինչև 3,2%:
Փետրվարի 3-ին ճապոնական Kyodo լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով երկրի նախարարների կաբինետի հայտարարությունը, հայտնել է, որ Ճապոնիայում ռեկորդային գնաճը լրջորեն հարվածել է սպառողներին, մասնավորապես՝ երիտասարդներին։ Գների աճը տուժել է ճապոնացի սպառողներին, հատկապես երիտասարդներին, և մոտ 64 տրիլիոն իեն (498 միլիարդ դոլար) ավելցուկային խնայողությունները, որոնք կուտակվել են COVID-19 համաճարակի տարիների ընթացքում, քիչ են օգնել սպառմանը:
Մինչ այս The Wall Street Journal-ը գրել էր, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին Ճապոնիայում գնաճի մակարդակը հասել է 41 տարվա առավելագույնին։ Ասիական երկրում գների հիմքում ընկած աճը ձմռան առաջին ամսում հասել է 4%-ի: