Ուկրաինան երկարաձգում է Հունգարիայի հետ գազի ներկրման պայմանագիրը
Ուկրաինան որոշել է երկարաձգել Հունգարիայի հետ գազի ներկրման պայմանագիրը մինչև 2023 թվականի մարտի վերջ։ Այս մասին հաղորդվում է «GTS Operator of Ukraine» ընկերության կայքում։
Ուկրաինայի GTS օպերատորը համաձայնության է եկել հունգարական FGSZ օպերատորի հետ մինչև 2023 թվականի մարտի 31-ը երկարաձգել Հունգարիայից Ուկրաինա բնական գազի ներմուծման երաշխավորված հզորությունների հասանելիությունը:
Մամուլի ծառայությունից հավելեցին, որ դրա շնորհիվ գազ մատակարարողները կարող են եռամսյակային նոր հզորություններ պատվիրել երկրի կարիքների համար գազ մատակարարելու համար։ Բացի այդ, 2022 թվականի հունվարից ի վեր Հունգարիայից մատակարարումները կազմում են Ուկրաինա գազի ներմուծման 46%-ը։
Միևնույն ժամանակ, Ուկրաինայի GTS օպերատորի գլխավոր տնօրեն Սերխի Մակոգոնը նշել է, որ Հունգարիայի տարածքով ուղղությունը կարևոր է երկրի համար։ Ուկրաինական ընկերությունները կկարողանան օգտագործել ընթացիկ երթուղու հզորությունը հաջորդ ջեռուցման սեզոնին պատրաստվելու համար։
Մայիսի 22-ին Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկին ասել է, որ Նորվեգիան պետք է կիսի, մասնավորապես, Ուկրաինայի հետ այն անսպասելի եկամուտը, որը վերջին շրջանում ձեռք է բերել նավթի և գազի գների բարձրացման արդյունքում։ Լեհական պետական ​​PGNiG-ի շահույթն առաջին եռամսյակում ավելի քան կրկնապատկվել է նախորդ տարվա համեմատ ՝ մինչև 9,6 մլրդ զլոտի (2,19 մլրդ դոլար):