Ծովով նավթի փոխադրումը կարգելվի, եթե գնումները չկատարվեն համաձայնեցված գնով․ G7
«Մեծ յոթնյակը» կքննարկի Ռուսաստանից ծովով նավթի փոխադրման արգելք սահմանելու տարբերակը, եթե գնումները կատարվեն չհամաձայնեցված գնով։ Այս մասին հաղորդվում է G7-ի եռօրյա գագաթնաժողովի արդյունքներին հաջորդած քննարկումներում։
Փաստաթղթում նշվում էր, որ G7-ը համաձայնել է «լուրջ տնտեսական ծախսերի» հասցնել Ռուսաստանին ՝ ի պատասխան Ուկրաինայում հատուկ գործողության։ Բացի այդ, ծովով ռուսական նավթի մատակարարման հնարավոր արգելքի հարցում ամենախոցելի երկրները դեռևս կպահպանեն հասանելիությունը էներգետիկ ռեսուրսներին, այդ թվում ՝ Ռուսաստանից։
G7-ը Չինաստանին կոչ է արել ազդել Ռուսաստանի վրա ՝ Ուկրաինայում հատուկ գործողությունը դադարեցնելու առումով։ Միևնույն ժամանակ, գագաթնաժողովի արդյունքներով, G7-ը համաձայնել է հետագա հակառուսական պատժամիջոցներ կիրառել այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է:
Հունիսի 28-ին The Wall Street Journal-ը (WSJ), հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները կանգնեցրել է նավը, որը Ռուսաստանից Նոր Օռլեան էր ուղևորվում ՝ վառելիքի և քսանյութերի բեռով: