Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը իջել է 2000 կետից
Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը իջել է 2000 կետից, վկայում են առևտրային հարթակի տվյալները։ Առավելագույնը նվազել է 5,78%-ով։ Այս միտումն առաջին անգամ է նկատվում փետրվարի 24-ից ի վեր։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10.12-ին Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը ցույց է տվել 4,36% անկում, մինչև 1998,7 կետ, RTS դոլարի ինդեքսը ` 5,07%, մինչև 1083,91 կետ: Մինչ այս մոսկովյան բորսայի ինդեքսը նվազել էր 5,78%-ով ՝ հասնելով 1969,06 կետի։ Ամենաշատը կորցրել են ՎՏԲ-ի (-5%) և Գազպրոմի (-4,58%) բաժնետոմսերը։
Արժույթի և արժեթղթերի շուկաներում ակտիվ փոփոխությունները սկսել են տեղի ունենալ սեպտեմբերի 21-ին ՝ երկրում մասնակի մոբիլիզացիայի հայտարարությունից հետո: Այդ օրը ռուսական արժույթը փոքր-ինչ նվազում է ցույց տվել, սակայն արդեն հինգշաբթի այն սկսել է ամրապնդել իր դիրքերը։ Ուրբաթ օրը դինամիկան շարունակվում է։
Եվրոպայում սկսեցին քննարկել Ռուսաստանի Դաշնության համար սահմանափակումների հաջորդ փաթեթը։ Ինչպես գրել է Financial Times-ը, Լեհաստանն ու Մերձբալթյան երկրներն անհրաժեշտ են համարում ռուսական նավթի գնային շեմ սահմանել և շքեղ ապրանքների սահմանափակումներ։ Բացի այդ, նշվել է, որ պատժամիջոցները կարող են ազդել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի վրա։ EUobserver-ը պնդում է, որ Իռլանդիան, Լեհաստանը և Բալթյան երկրները նույնպես հայտնել են սմարթֆոնների, ռադիոտեղորոշիչ սարքավորումների և լազերային սարքերի Ռուսաստան արտահանման արգելք սահմանելու անհրաժեշտության մասին։