ԵՄ-ն Ուկրաինային 5 մլրդ եվրո կհատկացնի
Եվրամիության խորհուրդը հավանություն է տվել Եվրահանձնաժողովի առաջարկին ՝ Ուկրաինային 5 մլրդ եվրոյի չափով մակրոֆինանսական օգնության երկրորդ մասի հատկացման վերաբերյալ։ Այս մասին Պրահայում ԵՄ նախարարների հանդիպումից հետո հայտնել է Չեխիայի ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Եվրամիության ֆինանսների նախարարները Պրահայում պայմանավորվել են արագացնել Ուկրաինային 5 միլիարդ եվրոյի չափով մակրոֆինանսական օգնության հաջորդ մասը»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Ֆինանսների նախարար Զբինեկ Ստանիուրան հավելել է, որ ԵՄ-ից օգնությունը կուղղվի «պետության ամենօրյա գործունեությանը», ինչպես նաև կապահովի երկրում կարևոր ենթակառուցվածքների գործունեությունը։
Նրա խոսքով ՝ հաջորդ հանդիպումներում ինքը կպնդի արագ համաձայնեցնել Ուկրաինային ևս 3 միլիարդ եվրոյի օգնությունը ՝ վարկերի և դրամաշնորհների տեսքով։ Նախատեսվում է նաև քննարկել Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնման հարցերը։Ստանյուրան նշել է, որ խոսքը նախևառաջ չեխական և եվրոպական ընկերությունների ՝ ուկրաինական շուկա մուտք գործելու և երկրի վերականգնմանը նրանց մասնակցության մասին է։