Մինչև աշուն Ռուսաստանը կարող է կրճատել նավթի արդյունահանումը
Օգոստոսին Ռուսաստանում նավթի արդյունահանումը հուլիսի համեմատ նվազել է գրեթե 2%-ով։ Միջին հաշվով դրանք կկազմեն օրական մոտ 1,445 մլն տոննա։ Նավթագործները, ովքեր ձգտում էին առավելագույնս բեռնել իրենց բույսերը, սկսեցին դանդաղեցնել աշխատանքը։ Ապրիլյան աշնանից հետո արտադրության մակարդակը շարունակաբար աճում է,- հաղորդում է «Կոմերսանտը»։ Նավթի և գազի արդյունահանման ծավալներն արդեն կրճատել են «Ռոսնեֆտ»-ը և «Գազպրոմ Նեֆթ»-ը։ LUKOIL-ը և Surgutneftegaz-ը դեռ պահպանել են իրենց հուլիսյան տեմպերը։Օգոստոսին «Ռոսնեֆտ»-ը ՝ Ռուսաստանի նավթի խոշորագույն արտադրողը, արդյունահանումը կրճատել է 1%-ով ՝ հասնելով օրական 462,000 տոննայի (տ/օր): «Գազպրոմ Նեֆտ»-ը կրճատել է արդյունահանումը 4%-ով ՝ հասնելով օրական 107000 տ. Դա տեղի է ունեցել Պեչորայի ծովի դարակում գտնվող Պրիռազլոմնոյե դաշտում պլանային վերանորոգման պատճառով: «Գազպրոմը» նաև նվազեցրեց գազի կոնդենսատի արտադրությունը գազի արդյունահանման կրճատման, Եվրոպա արտահանման կրճատման և ռուսական գազի պահեստարաններ ներարկման ֆոնին: «Գազպրոմ»-ի և փոքր նավթային ընկերությունների համատեղ արդյունահանումը նվազել է 7%-ով ՝ հասնելով օրական 228 հազար տոննա։ LUKOIL-ը և Surgutneftegaz-ը պահպանել են իրենց նախկին սակագները ՝ 220,000 տոննա/օր և 162,000 տոննա/օր: Արդյունահանման նվազմանը զուգահեռ Ռուսաստանից ոչ ԱՊՀ երկրներ նավթի արտահանումն աճել է գրեթե 2%-ով ՝ հասնելով օրական 672 000 տոննա։ Մինչ այդ մի քանի ամիս անընդմեջ այն նվազում էր։
Օգոստոսին ընկերությունները կրճատել են նաև նավթավերամշակման գործարանների (վերամշակման գործարանների) բեռնումը. նավթավերամշակումը հուլիսի համեմատ նվազել է 2%-ով և կազմել օրական 762000 տոննա։ Սեպտեմբերին այդ ցուցանիշը կարող է կրկին նվազել պլանային վերանորոգման պատճառով։
Ինչպես նշել են փորձագետները, նավթի վերամշակումը շահավետ է զգալի վճարումների ֆոնին։ Դրա անկումը բացատրվել է Ռուսաստանից նավթամթերքի մատակարարման ճնշմամբ, վերանորոգման նախապատրաստմամբ և գազի արդյունահանման կրճատմամբ։
Ինչպես ավելի վաղ գրել էր The Secret-ը, 2023 թվականին Ռուսաստանը կարող է կորցնել մոտ 120 միլիարդ դոլար արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով։ Finam ներդրումային ընկերության վերլուծաբան Ալեքսանդր Պոտավինի կարծիքով, հատկապես անհարմար կլինի ռուսական նավթի գնային առաստաղը, որը քննարկվում է Արեւմուտքում։ Առաջարկի նախաձեռնողները եղել են «Մեծ յոթնյակի» անդամները ՝ նրանք առաջարկել են Ռուսաստանից նավթի դիմաց մեկ բարելի դիմաց վճարել 40-60 դոլար։
Ռուսաստանն արդեն պատասխան է պատրաստել Արևմուտքի ՝ ռուսական վառելիքի գների առաստաղ մտցնելու գաղափարին։ Ռուսաստանը ասիական մի շարք երկրներին առաջարկում է նավթ գնել մինչև 30% զեղչով։ Այս մասին հայտարարել է Ինդոնեզիայի զբոսաշրջության նախարար Սանդիագա Ունոն։ Այնուամենայնիվ, ասիական երկրները վարանում են ընդունել այս առաջարկը և վտանգում են հայտնվել ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ:
Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն խոստացել են ավելացնել նավթի արդյունահանումը, եթե աշխարհը բախվի մատակարարման մեծ ճգնաժամի։ Նույնիսկ Եվրոպայի գազի հետ կապված խնդիրների և Ռուսաստանից նավթի գները սահմանափակելու պլանների ֆոնին, աղբյուրները նշում են, որ անհնար է «ամեն բարելը շուկա նետել»: Միևնույն ժամանակ, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն և ՕՊԵԿ-ի որոշ այլ անդամներ օրական ունեն 2-2,7 մլն բարել ազատ արդյունահանման հզորություն։