Արհեստական բանականությունն առաջիկա 5 տարում կփոխի աշխատատեղերի 25%-ը ողջ աշխարհում
Առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում արհեստական ​բանականության հետևանքով փոփոխության կենթարկվի աշխատատեղերի գրեթե մեկ քառորդը։ Այս փոփոխություններին կնպաստեն նաև թվայնացումը, անցումը մաքուր էներգիային և մատակարարման շղթաների վերաբաշխումը, այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի հրապարակած զեկույցում,- գրում է News.am Tech-ը։
Համաշխարհային բանկի փորձագետները ենթադրում են, որ մարդկանց կողմից կատարվող աշխատանքում արհեստական ​բանականության ներդրումը սկզբում կհանգեցնի աշխատանքի շուկայի խաթարմանը։ Այնուամենայնիվ, առաջիկա հինգ տարիներին նոր տեխնոլոգիաների մեծ մասի ազդեցությունն աշխատաշուկայում դրական կլինի, տեղեկացնում է Bloomberg-ը։
Ըստ բանկի վերլուծաբանների՝ կիբեռանվտանգության, մեծ տվյալների և կայուն կառավարման տեխնոլոգիաների ոլորտներում մասնագետների կարիքը կլինի աշխարհում զբաղվածության աճի հիմնական շարժիչ ուժը։
Զեկույցում ասվում է, որ ChatGPT-ի նման տեխնոլոգիաների հայտնվելը թույլ կտա ավտոմատացնել կամ այդ տեխնոլոգիաներով փոխարինել այն աշխատատեղերը, որոնք կապված են հաղորդակցության և գործընթացների համակարգման հետ: