Circulathon. Նորարար լուծումներ, որոնք Հայաստանի տնտեսությունը դարձնում են շրջանաձև
Հոկտեմբերի 19-20-ը Հայաստանում առաջին անգամ տեղի ունեցավ «Circulathon» անվանվող հեքեթոնը, որն ուղղված էր շրջանաձև տնտեսության զարգացմանը և նորարար գաղափարների աջակցմանը։
Այս միջոցառումը, որին մասնակցեցին 80-ից ավելի մասնակիցներ, ներկայացնում է Հայաստանի տնտեսության զարգացման նոր հեռանկարներ՝ համախմբելով ուսանողներին, նորարարներին, ձեռնարկատերերին և ոլորտի փորձագետներին։
Շրջանաձև տնտեսություն. ինչ է դա?
Շրջանաձև տնտեսությունը տնտեսության մոդել է, որի նպատակն է նվազեցնել թափոնները և ապահովել ռեսուրսների առավել արդյունավետ օգտագործումը։ Այս մոդելի հիմքում ընկած է նյութերի վերաօգտագործումը, վերանորոգումը և վերամշակումը՝ թույլ չտալով, որ դրանք վերածվեն թափոնների։ Վերջին տարիներին այն ստանում է լայն տարածում աշխարհում, և Հայաստանը փորձում է հետևել այս միտմանը։
Circulathon-ի նպատակը
«Circulathon»-ը կազմակերպվել է «CirculUP!» ծրագրի շրջանակում՝ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։ Միջոցառման նպատակն էր ստեղծել միջավայր, որտեղ մասնակիցները կարող են մշակել իրենց նորարար գաղափարները, ստանալ մասնագիտական խորհրդատվություն և համագործակցել ոլորտի առաջատար մասնագետների հետ։ Մասնակիցները ներկայացրել են 15 բիզնես գաղափար, որոնցից լավագույն երեքը ստացել են խրախուսական մրցանակ՝ 1000 եվրոյի չափով։
Մասնակիցների փորձառություններ
Հեքեթոնի մասնակիցներից Մարիա Շահբազյանը, ով ներկայացնում էր թեյի արտադրության թափոնների երկրորդ կյանքի գաղափարը, նշել է. «Հեքեթոնը հրաշալի միջավայր էր մեր գաղափարի ձևավորման և զարգացման համար։ Այն ոչ միայն հնարավորություն տվեց նոր գործընկերներ գտնելու, այլև մենթորների հետ համագործակցելու միջոցով իրական բիզնես մոդել ստեղծելու»:
CirculUP! ծրագրի նշանակությունը
CirculUP! ծրագիրը, որը մեկնարկել է 1.5 տարի առաջ, շարունակվում է՝ նպատակ ունենալով զարգացնել շրջանաձև տնտեսության կոալիցիա և իրականացնել դրամաշնորհային մրցույթներ։ Դրանով նախատեսվում է նաև հանրային իրազեկման արշավներ՝ շրջանաձև տնտեսության վերաբերյալ գիտակցման բարձրացման նպատակով։
Արդյունքներ և ապագա հեռանկարներ
Circulathon-ը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ շրջանաձև տնտեսությունը Հայաստանում կարևոր ուղղություն է, որը կարող է երկարացնել ապրանքների կյանքն ու պահպանել բնությունը։ Այդպիսով, երկիրը կարող է նպաստել թափոնների կրճատմանը, ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը և կայուն արտադրության զարգացմանը։
Շրջանաձև տնտեսությունը հանդիսանում է հիմնարար փոփոխություն, որը կարող է խթանել Հայաստանի տնտեսական աճը և բարելավել բնապահպանական վիճակը։ Circulathon-ն ու դրա արդյունքում առաջացած գաղափարները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի քաղաքացիները պատրաստ են ներգրավվել փոփոխությունների գործընթացում և լինել նորարարական լուծումների արարողներ։