Տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում՝ 2024թ․-ի հուլիսի դրությամբ
Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեն այս ժամանակահատվածում հրապարակել է մի շարք կարևոր տնտեսական տվյալներ։
Հուլիսին երկրում գնաճը սպասվածից մի փոքր արագացել է։ Թեև տարեսկզբից յոթ ամիս անց երկրում պահպանվում է գնանկում, ինչը կարող է մղել կարգավորող մարմնին այս տարի տոկոսադրույքների կրկնակի իջեցման։ Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ արտաքին առևտրի բացասական հաշվեկշիռը ավելի է խորացել, ինչը, եթե շարունակվի, կարող է ազդել դրամի փոխարժեքի վրա՝ ԿԲ փոխարժեքի իջեցման ֆոնին։
Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսը (ՍԳԻ) տարեկան կտրվածքով աճել է 1.4%-ով՝ գերազանցելով կանխատեսված 1.0%-ը: Հուլիսին մթերային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները թանկացել են 0,7%-ով, ինչը փոփոխություն է նախորդ ամսվա նույնատիպ անկումից: Ամենամեծ գնաճը շարունակվում է ոգելից խմիչքների, ծխախոտի ապրանքների (+4,3% տարեկան) և տրանսպորտի (+10,0% տարեկան) գծով։
Այնուամենայնիվ, 2024 թվականի յոթ ամիսների ընթացքում գնանկումը պահպանվում է, թեև այն կրկնակի նվազել է մինչև 0,3%: Այս ֆոնին, Կենտրոնական բանկի կողմից 2024 թվականի ընթացքում տոկոսադրույքի կրկնակի իջեցման հավանականությունը բարձր է։
Բացասական զուտ արտահանումը հունիսին աճել է 24,8%-ով և կազմել 252 մլն ԱՄՆ դոլար: Չնայած արտահանման տարեկան աճը կազմել է 59.9%, այն ամսական կտրվածքով նվազել է 10.9%-ով: Ներմուծումը, մինչդեռ, տարեկան կտրվածքով աճել է 20,6%-ով, բայց ամսական կտրվածքով՝ միայն 3,5%-ով նվազել։ Եթե արտահանման այս միտումը շարունակվի, ապա դա, զուգորդված փոխարժեքի նվազման հետ, կարող է ճնշում գործադրել դրամի փոխարժեքի վրա։
Հայաստանում պղնձի խտանյութի արտադրությունը 2024 թվականի առաջին կիսամյակում աճել է 15%-ով՝ հասնելով 144,6 հազար տոննայի։ Նմանատիպ աճեր են գրանցվել ցինկի (20,8%) և մոլիբդենի (25,2%) արտադրության ոլորտներում՝ համապատասխանաբար մինչև 5,39 հազար տոննա և 7,92 հազար տոննա։
Արտադրության այս աճը, հավանաբար, կարտացոլվի երկրի արժույթի կատարողականում և կխթանի դրա ամրապնդմանը։ Սակայն, հիմնական մետաղների տեսակարար կշիռը ընդհանուր արտահանման մեջ կազմում է միայն 2%, իսկ ավելի մեծ ազդեցություն ունի թանկարժեք մետաղների և ոսկերչական արտադրանքի արտահանումը։