Չինաստանի տնտեսական աճը խթանման նոր քայլեր է պահանջում
2024 թվականի երրորդ եռամսյակում Չինաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 4.6%-ով, ինչը զիջում է կառավարության կողմից սահմանված 5%-ի նպատակին։ Սա նշում է, որ երկիրը բախվում է տնտեսական նոր մարտահրավերների, որոնք պահանջում են լրացուցիչ խթանման միջոցառումներ։
Reuters-ի տեղեկություններով, փորձագետները նշում են, որ աճի սահմանափակումները պայմանավորված են թույլ ներքին պահանջարկով, բնակարանների անկայուն շուկայով և արտահանման դանդաղմամբ։
Չինաստանի իշխանությունները նպատակ ունեն հասնել 5%-ի աճին 2024 թվականի վերջին, ինչը ենթադրում է որոնվող տնտեսական խթանում։ Նրանք մտադիր են նվազեցնել բանկերի պահուստներում պահվող գումարը՝ խթանելով երկարաժամկետ իրացվելիությունը շուկայում։ Հաշվի առնելով 2024 թվականի առաջին կիսամյակի 5%-ի տնտեսական աճի ցուցանիշը, չինական իշխանությունները հավատում են, որ հետագա քայլերը կարող են օգնել իրականացնել թիրախը։
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Չինաստանի Կենտրոնական բանկը ներկայացրեց տնտեսական խթանման միջոցառումների ամենամեծ փաթեթը՝ ներառյալ պարտադիր պահուստավորման գործակիցների (RRR) նվազեցումը։ Պան Գոնգշենգը, PBOC-ի ղեկավար, նշեց, որ բանկերի միջին RRR-ն կնվազի 0.5 տոկոսային կետով, հասնելով 6.6%-ի։ Սա նշանակում է, որ շուկայում կավելանա 1 տրիլիոն յուան (142.15 միլիարդ դոլար) երկարաժամկետ իրացվելիություն։
Չինաստանի իշխանությունները դեռ չեն հայտնել լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերի մասին, սակայն վերլուծաբանները կարծում են, որ դա կարող է հայտարարվել Ազգային Ժողովրդական Կոնգրեսի մշտական ​​հանձնաժողովի առաջիկա նիստում։ Այս քայլերը, ըստ փորձագետների, կարևոր են ոչ միայն տնտեսական աճի համար, այլ նաև Չինաստանի տնտեսական կայունության ապահովման համար։
Չինաստանի տնտեսությունը շարունակաբար բախվում է մարտահրավերների, որոնց հաղթահարումը պահանջում է զգայուն և ծրագրավորված մոտեցում։ Թողնելով ծայրահեղ լուծումները, կառավարությունը պետք է կենտրոնանա մաքուր և կայուն խթանման ռազմավարությունների վրա, որոնք կարող են ապահովել երկարաժամկետ տնտեսական աճ և կայունություն։