Ամերիկյան ինդեքսները երեքշաբթի փակվեցին աճով: Dow Jones Industrial Average-ը աճեց 1.85%-ով՝ հասնելով 40954.48 կետին: S&P 500-ի արժեքը բարձրացավ 0.62%-ով՝ հասնելով 5665.95 կետին: S&P 500-ի ֆյուչերսը չորեքշաբթի նվազում է 0.49%-ով:
Ճապոնական Nikkei 225-ը նվազում է 1.25%-ով՝ հասնելով 41031 կետին: Կորեական KOSPI-ն նվազում է 0.84%-ով՝ հասնելով 2842.06 կետին, իսկ չինական Shanghai Composite-ը նվազում է 0.32%-ով՝ հասնելով 2966.60 կետին:
1. ԱՄՆ-ում հունիսին հիմնական մանրածախ վաճառքի ինդեքսը աճել է 0.4%՝ համեմատած նախորդ ամսվա հետ: Բացի այդ, հունիսին մանրածախ վաճառքի ծավալները մնացել են մայիսյան մակարդակում: Երկու ցուցանիշները գերազանցել են կանխատեսումները:
2. Կանադայում գնաճը ցուցադրում է դանդաղում: Տարեկան արտահայտությամբ ցուցանիշը կազմել է 2.7%, իսկ ամսական՝ նկատվել է 0.1% դեֆլացիա:
Այսօր ոսկու գինը շտկվում է աճից հետո՝ $2463.6 մեկ ունցիայի համար: Նավթի գնանշումները երեքշաբթի նվազել են: Brent նավթի գինը կազմում է $83.5 մեկ բարելի համար, իսկ WTI-ն՝ մոտ $80.5 մեկ բարելի համար:
1. Bank of America Corp., ակտիվների չափով ԱՄՆ-ի երկրորդ խոշոր բանկը, երկրորդ եռամսյակում զուտ շահույթը նվազեցրել է 6.9%-ով և եկամուտը աճել է 0.7%-ով: Ապրիլ-հունիս ամիսներին զուտ շահույթը կազմել է $6.9 մլրդ կամ $0.83 մեկ բաժնետոմսի համար: Եկամուտը աճել է մինչև $25.4 մլրդ:
2. Ամերիկյան Macy’s սուպերմարկետների ցանցի բաժնետոմսերը երկուշաբթի նվազել են 16%-ով այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարեց երկու ներդրողների հետ սեփական փրկագնումից հրաժարվելու մասին՝ $24 մլրդ-ի չափով, խոստանալով իրականացնել վերականգնման պլանը ինքնուրույն:
3. Morgan Stanley ներդրումային բանկի եկամուտը երկրորդ եռամսյակում կազմել է $15 մլրդ (+11% տարեկան հաշվարկով): Զուտ շահույթը գերազանցել է $3 մլրդ, աճելով 41% տարեկան հաշվարկով: EPS ցուցանիշը գերազանցել է կանխատեսումը և կազմել է $1.82: