ՕՊԵԿ-ի զեկույցը. նավթի պահանջարկը 2026-ին նոր մակարդակի կհասնի
Bloomberg-ը, վկայակոչելով ՕՊԵԿ-ի զեկույցը, հաղորդում է, որ 2026 թվականը խոստանում է դառնալ նավթի պահանջարկի աճի տարի, որի հիմնական շարժիչ ուժերը կլինեն Չինաստանը և Հնդկաստանը։
Ըստ փորձագետների, 2026 թվականին նավթի համաշխարհային սպառումը կաճի օրական 1.4 միլիոն բարելով։ Սա տեսականորեն կարող է հնարավորություն տալ Սաուդյան Արաբիային և ՕՊԵԿ+-ի գործընկերներին վերսկսել ժամանակավորապես դադարեցված արտադրությունը։ Սակայն, լավատեսական այս հեռանկարը կարող է փոխվել Չինաստանում նկատվող տնտեսական աճի դանդաղման պատճառով։
ՕՊԵԿ-ի զեկույցը մանրամասնում է, որ Չինաստանի նավթի սպառումը 2026-ին կավելանա օրական 270 հազար բարելով (1.6%), իսկ Հնդկաստանում՝ նույնքան, բայց 4.7%-ի աճով։ Սակայն 2024-ին Չինաստանը կրճատել է հում նավթի ներմուծումը, և որոշ գնահատականներ ենթադրում են, որ պահանջարկի աճն այստեղ շուտով կարող է դադարել։ Դա պայմանավորված է էլեկտրական մեքենաների տարածմամբ, որոնք աստիճանաբար նվազեցնում են նավթի պահանջարկը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ էներգետիկ տեղեկատվության վարչությունը 2026-ին կանխատեսում է նավթի ավելցուկի աճ։
Ռուսաստանի նավթարդյունաբերությունը ևս ցուցադրել է որոշակի անկում. Միջազգային էներգետիկ գործակալության տվյալներով՝ 2024-ի դեկտեմբերին նավթի արդյունահանումը նվազել է օրական 40 հազար բարելով՝ հասնելով 9.28 միլիոնի։ Այս ցուցանիշը, գործակալության խոսքով, համահունչ է ՕՊԵԿ+-ի համաձայնագրով սահմանված պարտավորությունների գերազանցմանը։
Արդյունքներ և հեռանկարներ
Չնայած Չինաստանում առկա որոշակի անորոշություններին, Հնդկաստանի պահանջարկի կայուն աճը և ՕՊԵԿ-ի անդամների արձագանքը կարող են դառնալ նավթի շուկայի հիմնական որոշիչները 2026-ին։ Կախված հումքի պահանջարկի և առաջարկի փոփոխություններից՝ շուկան կշարունակի դինամիկ զարգանալ։