Ինչպես են փոխվել բանկերի և վարկային կազմակերպությունների ֆինանսական ցուցանիշները 2024-ի դեկտեմբերին
Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հիմնական խաղացողները՝ բանկերը և վարկային կազմակերպությունները, շարունակել են աճ գրանցել 2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ: Հայաստանի կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ բանկային համակարգի ակտիվները, պարտավորությունները և կապիտալը զգալիորեն աճել են՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ:
Բանկային համակարգի ցուցանիշները
2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ Հայաստանի բանկային համակարգի հաշվեկշռային ընդհանուր ակտիվները կազմել են 11,035,279 մլն դրամ, ինչը 20%-ով ավել է 2023-ի համեմատ: Ակտիվների աճը կարող է պայմանավորված լինել վարկավորման ծավալների ընդլայնմամբ, ներդրումային ծրագրերի ակտիվացմամբ և տնտեսության ընդհանուր զարգացման միտումներով:
Ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են 9,334,411 մլն դրամ, աճելով 19%-ով: Սա վկայում է, որ բանկային հատվածում աճել է ոչ միայն վարկավորումը, այլև ավանդների ներգրավումը և այլ ֆինանսական պարտավորությունները:
Հաշվեկշռային ընդհանուր կապիտալը կազմել է 1,700,869 մլն դրամ, ինչը 25%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Սա խոսում է բանկային համակարգի ֆինանսական կայունության մասին:
Առանձնահատուկ է չբաշխված շահույթի աճը․ ընթացիկ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը կազմել է 335,468 մլն դրամ, գրանցելով 94% աճ: Սա ցույց է տալիս բանկերի շահութաբերության զգալի ավելացում: Միևնույն ժամանակ, նախորդ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը նվազել է 33%-ով՝ կազմելով 218,879 մլն դրամ:
Վարկային կազմակերպությունների ցուցանիշները
Բանկային հատվածից զատ, վարկային կազմակերպությունները ևս գրանցել են աճ: 2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ նրանց ակտիվները կազմել են 767,460 մլն դրամ, ինչը 7%-ով ավել է 2023-ի համեմատ:
Պարտավորությունները աճել են 9%-ով՝ կազմելով 367,664 մլն դրամ, իսկ հաշվեկշռային ընդհանուր կապիտալը կազմել է 399,796 մլն դրամ, որը 5%-ով գերազանցում է 2023-ի նույն ցուցանիշը:
Ինչ վերաբերում է շահութաբերությանը, ապա ընթացիկ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը կազմել է 19,950 մլն դրամ, ինչը 37%-ով ավել է նախորդ տարվա համեմատ: Սակայն, նախորդ ժամանակաշրջանի չբաշխված շահույթը նվազել է 11%-ով՝ կազմելով 107,293 մլն դրամ: