ՀԴՄ խախտումներ խոշոր հարկ վճարողների մոտ. ՊԵԿ-ը սահմանել է խոշոր տուգանքներ
Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) հրապարակել է 2024 թվականի հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում արձանագրված հսկիչ դրամարկղային մեքենաների (ՀԴՄ) կիրառման խախտումների վերաբերյալ տվյալներ, որոնցով սահմանվել են շուրջ 97.96 մլն դրամի տուգանքներ։
Այս խախտումները ներառում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տուգանքներ, ընդ որում՝ 14 հարկ վճարողի մոտ արձանագրվել են 1 միլիոն դրամ և ավելի տուգանքներ, որոնք կազմում են ընդհանուր 41.53 մլն դրամ։
Կացության կազմակերպման ոլորտում արձանագրվել է 1 խախտում, որի արդյունքում 1 հարկ վճարողի նկատմամբ նշանակվել է 1.54 մլն դրամի տուգանք։ Հագուստի, կոշիկի և գործվածքների առևտրի ոլորտում ևս 1 հարկ վճարողի մոտ արձանագրվել է խախտում՝ մոտ 1.3 մլն դրամի տուգանքով։ Հանրային սննդի ոլորտում, բացառությամբ հանդիսությունների սրահների, արձանագրվել է 1 խախտում, որի համար նշանակվել է մոտ 1.2 մլն դրամի տուգանք։
Վառելիքի առևտրի ոլորտը, ներառյալ հեղուկ և կոշտ վառելիքի առևտուրը, ունի բազմիցս խախտումներ։ Այս ոլորտում 2 հարկ վճարողի նկատմամբ արձանագրվել է 2 խախտում, որոնց ընդհանուր տուգանքների չափը կազմել է 3.35 մլն դրամ։ Բացի այդ, վառելիքի և ավտոգազալցակայանների ոլորտում 1 հարկ վճարողի մոտ հայտնաբերված խախտման արդյունքում նշանակվել է 17 մլն դրամի տուգանք։
Մթերային խանութների ոլորտում արձանագրվել են 6 խախտումներ, որոնց արդյունքում 6 հարկ վճարողների նկատմամբ նշանակվել են ընդհանուր 12.47 մլն դրամի տուգանքներ։ Սպորտի և զվարճանքի ոլորտում արձանագրվել է մեկ խախտում՝ 1.83 մլն դրամի տուգանքով։ Տնտեսական ապրանքների խանութում հայտնաբերված մեկ խախտման դեպքում 1 հարկ վճարողին նշանակվել է 2.84 մլն դրամի տուգանք։
ՊԵԿ-ը նշում է, որ ներկայացված տվյալները չեն ներառում այն խախտումները, որոնց տուգանքները կարող են վիճարկվել վարչական կամ դատական կարգով։