Եղանակային կանխատեսում. Հորդառատ անձրևներ և ամպրոպներ առաջիկա օրերին
ոկտեմբերի կեսերին հանրապետությունում սպասվում է զգալի եղանակային փոփոխություններ։
Շրջանների մեծ մասում օդերևութաբանները կանխատեսում են հորդառատ անձրևներ, ամպրոպներ և ջերմաստիճանի զգալի անկում՝ պայմանավորված արևմուտքից ակտիվ ցիկլոնի ներթափանցմամբ։
Տեղեկությունները փոխանցում է ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը, նշելով, որ այս փոփոխությունները կազդեն ինչպես ջերմաստիճանի, այնպես էլ գետերի ջրի մակարդակի վրա։
Առաջիկա օրերին սպասվող հիմնական եղանակային փոփոխությունները
• Հոկտեմբերի 16-18. Կանխատեսվում են հորդառատ անձրևներ և ամպրոպներ։ Այսօր երեկոյան սկսվող տեղումները կշարունակվեն ամբողջ գիշերը և կգերիշխեն նաև հաջորդ օրը։
• Տեղումների ազդեցությունը գետերի վրա. Հոկտեմբերի 17-18-ին հանրապետության գետերի մեծ մասում սպասվում է ջրի ելքերի զգալի մեծացում, ինչը կարող է առաջացնել փոքր մասշտաբի ջրհեղեղներ և դժվարություններ ճանապարհներին։
• Ջերմաստիճանի անկում. Գագիկ Սուրենյանի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 17-ից սկսած հանրապետության տարածքում ջերմաստիճանը կնվազի 6-9 աստիճանով, ինչը զգալի փոփոխություն կլինի այսօրվա համեմատ։
Պատրաստվեք եղանակային փոփոխություններին
Նման կտրուկ փոփոխությունները կարող են զգալի ազդեցություն ունենալ գյուղատնտեսության, ճանապարհային երթևեկության և բնակչության առօրյա կյանքի վրա։ Հորդառատ անձրևների ժամանակ կարևորվում է խուսափել վտանգավոր գոտիներում գտնվելուց, հատկապես՝ գետերի մոտակայքում։