Առաջին տիեզերական զբոսաշրջիկը դուրս է եկել բաց տիեզերք՝ Polaris Dawn առաքելության շրջանակում
41-ամյա ամերիկացի տիեզերագնաց և գործարար Ջարեդ Այզեքմանը նոր էջ գրեց տիեզերական զբոսաշրջության պատմության մեջ՝ հաջողությամբ իրականացնելով պատմական զբոսանք բաց տիեզերքում: Այզեքմանը դուրս եկավ SpaceX-ի Crew Dragon տիեզերանավից՝ Երկրից շուրջ 700 կմ բարձրության վրա, ամբողջովին պաշտպանված բարակ, բայց հզոր սկաֆանդրով, և ամրացված մալուխով:
Այզեքմանի խոսքերը՝ «Մենք բոլորս տանը շատ աշխատանք ունենք անելու, բայց այստեղից Երկիրը, անկասկած, կարծես կատարյալ աշխարհ լինի», արտացոլում են այն բացառիկ տեսարանը, որն իրականություն է միայն բաց տիեզերքում հայտնվածների համար:
Այս տիեզերական զբոսանքը տեղի ունեցավ Polaris Dawn առաքելության շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է հենց Այզեքմանի կողմից՝ SpaceX-ի հետ գործընկերությամբ: Առաքելության հիմնական նպատակներից մեկն է՝ փորձարկել տիեզերական նոր կոստյումները, որոնք հնարավոր կդարձնեն առևտրային նպատակներով ավելի լայն տիեզերական թռիչքներ:
Նախքան բաց տիեզերք դուրս գալը, Crew Dragon տիեզերանավի պարկուճն ամբողջությամբ ապահերմետիզացվել էր, և անձնակազմը պաշտպանված էր SpaceX-ի մշակած հատուկ սկաֆանդրներով, որոնց միջոցով թթվածինը մատակարարվում էր խողովակներով:
Polaris Dawn առաքելությունը ևս մեկ հստակ քայլ է դեպի տիեզերական զբոսաշրջության զարգացումը, որի նպատակն է ընդլայնել մարդու ներկայությունը տիեզերքում և բացահայտել նոր սահմաններ՝ գիտության և տեխնոլոգիաների միջոցով:
Այզեքմանի հսկայական ներդրումն ու մասնագիտական ճանապարհը, ինչպես նաև SpaceX-ի աջակցությունը, դնում են հիմքերը տիեզերքի առևտրային հետազոտությունների ապագայի համար: