Հայաստանում 2025-ին կգործի էլեկտրական մեքենաների ներմուծման նոր կարգավորումներ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ կառավարությունը չի կիրառի էլեկտրական մեքենաների ներմուծման համար նախատեսվող թողարկման տարեթվի սահմանափակումը, ինչը նշանակում է, որ 2025 թվականին ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան ավելի ազատ ներմուծել ցանկացած տարեթվի էլեկտրական մեքենաներ՝ առանց մաքսատուրքի։
Այս որոշումն ընդունվել է Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ, որտեղ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ պետական մարմինների անբավարար հաղորդակցումը բերեց այս փոփոխությանը։
Ավելի վաղ Պետական եկամուտների կոմիտեն նշել էր, որ 2025 թվականին 0% ներմուծման մաքսատուրքը կիրառվելու է միայն 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ից հետո թողարկված էլեկտրական մեքենաների վրա։ Այս նոր որոշման համաձայն՝ 5000 մեքենայի ներմուծման քվոտան հատկացվելու է քաղաքացիներին, իսկ 3000-ը՝ պաշտոնական դիլերներին, որոնք նաև սպասարկում են մեքենաների հետ կապված հարցերը։
Այս փոփոխությունը կարևոր քայլ է ինչպես շրջակա միջավայրի պահպանության, այնպես էլ քաղաքացիների համար էլեկտրական տրանսպորտի հասանելիության ապահովման առումով՝ վերացնելով տարեթվային սահմանափակումը և խթանելով էլեկտրական տրանսպորտի զարգացումը Հայաստանում։