Արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից ըստ երկրների. 2024թ․ հունվար-սեպտեմբեր
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, Հայաստանի արտահանման ծավալը 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին կազմել է 10.6 մլրդ դոլար՝ համեմատ 2023 թ․՝ 2.1 անգամ աճով։
Այս ընթացքում Հայաստանից արտահանման ծավալների հիմնական ուղղություններն ընդգրկել են Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Ռուսաստանը և Չինաստանը, որոնք զգալի տեղ են զբաղեցնում արտահանման ընդհանուր ծավալում։
Արտահանման հիմնական ուղղություններն ու աճի ցուցանիշները
• Միացյալ Արաբական Էմիրություններ (ԱՄԷ) — 2024 թ․ առաջին ինը ամիսներին ԱՄԷ արտահանումը աճել է 583.86%-ով՝ կազմելով 4.55 մլրդ դոլար։ Այսպիսով, ԱՄԷ-ն բաժին է վերցնում արտահանման ծավալների 42.95%-ը։
• Ռուսաստանի Դաշնություն — Ռուսաստան արտահանումը կազմել է 2.27 մլրդ դոլար՝ -15.49% կրճատմամբ։ Արտահանման ծավալի 21.47%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին։
• Չինաստան — Արտահանման ծավալը Չինաստան կազմել է 907.8 մլն դոլար՝ 181.42% աճով։ Չինաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 8.57%-ը։
Այս երեք երկրները զգալի ազդեցություն են ունենում Հայաստանի արտահանման ցուցանիշների վրա և կազմում են արտահանման մեծ մասը:
Հաջորդական ուղղությունները
• Իրաք՝ 154.9 մլն դոլար, +13.09% աճով։
• Վրաստան՝ 123.7 մլն դոլար, +12.3% աճով։
• Բելգիա՝ 95.5 մլն դոլար, +40.05% աճով։
• Շվեյցարիա՝ 86.8 մլն դոլար, +53.11% աճով։
Արտահանման ծավալների կրճատումներ
• Նիդերլանդներ՝ արտահանումը նվազել է 62.61%-ով՝ կազմելով 81.8 մլն դոլար։
• Եվրամիություն՝ արտահանման ծավալներն այստեղ նվազել են 22.7%-ով՝ կազմելով 444.9 մլն դոլար, բաժին է ընկնում արտահանման 4.20%-ը։
Արտահանումը ԱՊՀ և ԵԱՏՄ երկրներին
ԱՊՀ երկրներին արտահանումը կազմել է 2.44 մլրդ դոլար՝ նվազելով 14.88%-ով, իսկ ԵԱՏՄ երկրներին արտահանումն՝ 2.41 մլրդ դոլար՝ նվազումով 15.08%: