Հայտնի է դարձել Ռուսաստանից թրեյդերների կողմից նավթի գնումների կրճատման ժամկետները․ Reuters
Հանքային խոշորագույն առևտրականները ծրագրում են մայիսի 15-ից կրճատել ռուսական նավթի և վառելիքի գնումները ԵՄ պատժամիջոցների պատճառով,- հայտնում է Reuters-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Թեև եվրոպական պատժամիջոցները չեն ազդել Ռուսաստանից նավթի գնումների վրա, ընկերությունները սահմանափակում են դրանք ֆինանսական շուկաներ մուտքի սահմանափակման պատճառով, որը ԵՄ-ն սահմանել է Մոսկվայի նկատմամբ,- գրում է գործակալությունը։
Մարտի կեսերին Եվրամիությունը պատժամիջոցներ էր սահմանել «Ռոսնեֆտի», «Գազպրոմ Նեֆտի» և «Տրանսնեֆտի» դեմ։ Այս ընկերությունների հետ գործարքներն ու արգելված են ԵՄ շրջանակներում, սակայն բացառություն է արվում այն ​​գործարքների համար, որոնք «անհրաժեշտ են հանածո վառելիքի, մասնավորապես ածուխի, նավթի և բնական գազի, ինչպես նաև տիտանի, ալյումինի, պղնձի ներմուծման կամ փոխադրման համար, նիկելի, պալադիումի և երկաթի հանքաքար Ռուսաստանից կամ Ռուսաստանի տարածքով։