Բրիտանական ընկերությունները անցնել են քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա
Մեծ Բրիտանիայի 70 ընկերություններում ավելի քան 3300 աշխատող անցել է չորսօրյա աշխատանքային շաբաթվա ՝ վճարովի: Այս մասին հայտնում է Sky News-ը։
Չորսօրյա պիլոտային նախագիծը կգործի վեց ամիս։ Այն հիմնված է 100:80:100 մոդելի վրա։ Այսպիսով, խոսքը գնում է ժամանակի 80%-ի լրիվ վարձատրության մասին ՝ լիարժեք արտադրողականությունը պահպանելու պարտավորությամբ,- նշվում է հրապարակման մեջ։ Փորձագետների կարծիքով ՝ ներկայումս Մեծ Բրիտանիան գտնվում է քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա գործարկման գագաթնակետին։
Կորոնավիրուսի համաճարակից հետո ընկերությունները սկսում են ակտիվորեն բարելավել իրենց աշխատողների կյանքի որակը։ Փորձի մաս կազմող որոշ ընկերություններ իրենց աշխատողներին տրամադրում են նաև կրթություն, աշխատավայրում խորհրդատվություն, մաշկի խնամք, սնունդ, խմիչքներ և այլն:Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ երկրի իշխանությունները փորձում են միայն գումար խնայել, այլ ոչ թե բարելավել բնակչության կյանքի որակը։ Էլեկտրաէներգիայի, գազի, ջրի և այլ ծառայությունների վրա ընկերությունների ծախսերը կարող են կրճատվել առնվազն 20%-ով։
Ավելի վաղ մայիսի սկզբին Պետդումայի աշխատանքի, սոցիալական քաղաքականության և վետերանների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Յարոսլավ Նիլովը (LDPR) ասել էր, որ Ռուսաստանում քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա անցումը մոտ ապագայի խնդիր է։