2024-ի երրորդ եռամսյակում Հայաստանի տնտեսության հիմնական ցուցանիշները
2024 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանի տնտեսությունը պահպանել է բարձր ակտիվություն՝ հիմնականում շինարարության և առևտրի ոլորտներում զգալի աճի շնորհիվ: Այս դրական զարգացումները, սակայն, կրել են կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը, ինչը մնում է անհանգստություն առաջացնող՝ կապված տնտեսական աճի կայունության և երկարաժամկետ հեռանկարների հետ:
Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) տվյալներով, այս ընթացքում 12-ամսյա գնաճը պահպանվել է նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում, օգոստոսին կազմելով 1.3%։ Բնականոն գնաճը ևս շարունակել է մնալ ցածր՝ հուլիսին կազմելով ընդամենը 0.3%: Սա վկայում է, որ տնտեսական ակտիվության և ներքին պահանջարկի աճի ֆոնին գնաճի ճնշումները դեռևս չափավոր են:
Բացի այդ, 2024 թ.-ի երրորդ եռամսյակում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ մեր հիմնական գործընկեր երկրներում: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում որոշ ապրանքների և ծառայությունների գները մնում են բարձր: Սա պայմանավորված է ինչպես աշխարհաքաղաքական լարվածությամբ, այնպես էլ միջազգային առևտրային հարաբերություններում առաջացած խնդիրներով, որոնք կարող են ազդել մատակարարման շղթաների և ապրանքների գների վրա:
Մերձավոր Արևելքում առկա աշխարհաքաղաքական խնդիրները, ինչպես նաև միջազգային առևտրային հարաբերություններում աճող լարվածությունը շարունակում են ռիսկեր ստեղծել միջազգային շուկաներում գների տատանողականության աճի տեսանկյունից: Այս միտումները կարող են ազդել Հայաստանի տնտեսության վրա՝ մատակարարման շղթաների խաթարման և միջազգային ապրանքահումքային շուկաների վրա գների փոփոխությունների միջոցով:
Այդուհանդերձ, ԿԲ-ն կանխատեսում է, որ գործընկեր երկրներում պահանջարկի կայունացումը և աշխատաշուկայի որոշակի թուլացումը կարող են հանգեցնել դրամավարկային քաղաքականության աստիճանական թուլացման: Արդյունքում՝ Հայաստանի վրա արտաքին հատվածից ճնշումները կարող են որոշ չափով մեղմանալ, ինչը թույլ կտա պահպանել կայուն տնտեսական աճ՝ զսպելով գնաճային ռիսկերը:
Այսպիսով, 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է աճել՝ չնայած արտաքին մարտահրավերներին և ներքին պահանջարկի հանդեպ անորոշություններին: