Ամերիկյան ինդեքսները ուրբաթ բացասական են փակվել՝ Dow Jones Industrial Average-ը նվազել է 0,23%-ով հասնելով 38797,74 կետի։ S&P 500-ը կրճատվել է 0,12%-ով հասնելով 5346,80 կետի։ S&P 500 ինդեքսի ֆյուչերսները երկուշաբթի կորցնում են 0,11%։
Ճապոնական Nikkei 225-ը ավելանում է 0,99%-ով հասնելով 39011 կետի, կորեական KOSPI-ն կրճատվել է 0,45%-ով հասնելով 2710,39 կետի, չինական Shanghai Composite-ը ավելանում է 0,08%-ով հասնելով 3051,28 կետի։
1․ Եվրոպական Կենտրոնական բանկը, ինչպես ակնկալվում էր, նվազեցրել է բազային տոկոսադրույքը 25 բազային կետով՝ տարեկան մինչև 4,25%: Ավանդային միջոցների տոկոսադրույքը նույնպես նվազել է 25 բազային կետով՝ տարեկան մինչև 3,75%: Մարժային վարկավորման տոկոսադրույքը տարեկան՝ 4,50% (-25 բազային կետ)։
2․ ԱՄՆ-ում գործազրկության նպաստի համար նախատեսվող նախնական հայցերի թիվը մեկ շաբաթվա ընթացքում սպասվածից ավել է աճել՝ 8 հազարով հասնելով մինչև 229 հազար։
3․ Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարի հայտարարության համաձայն՝ թագավորությունը պլանվորում է զգալիորեն ավելացնել նավթի արտադրությունը 2026-ից 2027 թթ․, իսկ ավելի ուշ նվազեցնել այն մոտ 12 մլն բարելի։
Այսօր ոսկու գինը բարձրանում է, մեկ ունիցայի դիմաց վաճառվելով $2296,00:
Ուրբաթ նավթային գնանշումները նվազել են։ Այժմ Brent ապրանքանիշի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց $79,8-ից բարձր է, WTI-ի գինը մեկ բարելի դիմաց մոտ $75,7։
1․ Լրատվամիջոցների տվյալների համաձայն, Saudi Aramco-ն նվազեցրել է Ասիա մատակարարող հուլիս ամսվա իր ամբողջ նավթի գները՝ իր ամենամեծ շուկայում պահանջարկի մտահոգությունների հետ կապված։ Aramco-ն կնվազեցնի իր առաջատար Arab Light նավթի գինը 50 ցենտով՝ $2,40 մեկ բարելի դիմաց` տարածաշրջանային նավթից բարձր։
2. Հոլլանդական ASMl Holding NV-ն, չիպերի արտադրության համար սարքավորումներ արտադրոդը, եվրոպական ընկերությունների շրջանում շուկայական արժեքնորով երկրորդ տեղն է զբաղեցրել՝ արհեստական բանականության զարգացումների աճող ալլիքի վրա։