Ռուսաստանի պատասխանը տարանցման արգելքին «գործնական» կլինի Լիտվայի համար. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի պատասխանը տարանցման մասնակի արգելքին «գործնական» կլինի Լիտվայի համար,- փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կլինե՞ն բացառապես դիվանագիտական ​​հարթությունում։ Պատասխան ՝ ոչ։ Դրանք կլինեն ոչ թե դիվանագիտական, այլ գործնական»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ արձագանքման հարցը միջգերատեսչական է. քննարկումն ընթանում է այլ նախարարությունների հետ համատեղ։ «Ե՛վ Լիտվային, և՛ ԵՄ-ին Մոսկվայում իրենց դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների միջոցով ասվել է, որ նման գործողություններն անթույլատրելի են, և որ ձեռնարկված քայլերը պետք է փոխվեն և իրավիճակը վերադարձվի օրինական դաշտ։ Եթե ​​դա չարվի, ապա, իհարկե, և դա ընդգծվել է Մոսկվայում բոլոր մակարդակներում, պատասխան գործողություններն անխուսափելի կլինեն»,- զգուշացրել է Զախարովան։
Ավելի վաղ Կալինինգրադի նահանգապետ Անտոն Ալիխանովը ավերիչ պատասխան էր խոստացել բալթյան տնտեսության համար տարանցման արգելքին։