Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կանխատեսում է հաշվարկային նոր արժույթի ստեղծում
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Սերգեյ Գլազևը կարծում է, որ մոտ ապագայում աշխարհում կարող է հայտնվել նոր հաշվարկային արժույթ,- գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք գտնվում ենք նոր դրամավարկային և ֆինանսական համակարգի անցման շեմին։ Համոզված եմ, որ առաջիկա տարիներին կներդրվի միջազգային պայմանագրի հիման վրա նոր համաշխարհային հաշվարկային արժույթ, կվերականգնվի միջազգային իրավունքը»,- ասել է Գլազևը Ժողովրդական դիվանագիտության միջազգային ֆորումի լիագումար նիստում։
Այնուամենայնիվ, նախարարը կարծում է, որ նոր արժույթի ի հայտ գալու համար անհրաժեշտ են ընդհանուր ջանքեր, այդ թվում ՝ հանրային դիվանագիտության ոլորտում, որը միավորում է բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են աշխարհի ճակատագրի մասին։
Ավելի վաղ Գլազևը հայտարարել էր, որ Արևմուտքը Ռուսաստանում պետական ​​հեղաշրջում է նախապատրաստում ՝ իբր ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի ազդեցությունից երկրի դուրս գալու պատճառով։Այնուհետև Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հերքել է պետության ղեկավարի նախկին խորհրդական Գլազևի այս ենթադրությունը։ Պեսկովը նշել է, որ իշխանությունները Ռուսաստանում ներքաղաքական իրավիճակը կայուն են գնահատում։