Condé Nast-ը որոշել է դադարեցնել հրատարակչական գործունեությունը Ռուսաստանում
Condé Nast հրատարակչությունը, որին պատկանում են GQ և Vogue ամսագրերը, խզում է ֆրանչայզինգի պայմանագիրը ռուսական ստորաբաժանման և ռուսական շուկայում հրատարակչական գործունեության հետ։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։ Այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
Մինչ այդ հրատարակչությունը հայտարարել էր Ռուսաստանի Դաշնությունում գործունեությունը դադարեցնելու մասին ՝ այս նախաձեռնությունը բացատրելով ՌԴ օրենսդրության փոփոխություններով։ Երկիրն օրենք է ընդունել, որը պատասխանատվություն է կրում Ռուսաստանի զինված ուժերի գործողությունների մասին կեղծիքներ տարածելու և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար։
«Մենք մեր ռուս գործընկերներին տեղեկացրել ենք ֆրանչայզինգի պայմանագիրը խզելու և շուկայում հրատարակչական գործունեությունը դադարեցնելու դժվարին որոշման մասին»,- ասվում է հրատարակչության ղեկավար Ռոջեր Լինչի աշխատակիցներին ուղղված նամակում։
Նրա խոսքով, ընկերությունը մտադիր է ձեռնարկել այն քայլերը, որոնք անհրաժեշտ են երկրում աշխատանքը դադարեցնելու համար։ Նա ակնկալում է, որ ռուս աշխատողների 10%-ը կշարունակի կատարել իրենց պարտականությունների մի մասը։
Այս շաբաթվա սկզբին Condé Nast-ը հայտարարել էր, որ ստիպված է պարզեցնել իր բիզնեսը: Ընկերությունն այս քայլը կապում էր արտոնագրման պայմանագրի դադարեցման և բովանդակության իրավունքի տրամադրման հետ հրատարակչի արտաքին գրասենյակի հետ: