Ասիական տարածաշրջանի երկրները Ռուսաստանից նավթի գնման ծավալով առաջ են անցել Եվրոպայից
Bloomberg-ը, վկայակոչելով Kpler վերլուծական ֆիրման, նշել է, որ ապրիլին ասիական մակրոտարածաշրջանը Ռուսաստանից նավթի գնման ծավալով առաջ է անցել Եվրոպայից։
Մայիսին, գրում է թերթը, ճեղքվածքը կարող է աճել, սակայն դրա կատարողականը կարող է ցածր լինել անցյալ տարվա ապրիլի ռեկորդային տվյալներից։ Հաղորդվում է, որ խոսքը Urals նավթի շուրջ 57 մլն բարել եւ Հեռավոր Արեւելքի ESPO նավթի 7,3 մլն բարել մասին է։
«Չնայած այս ամսվա առաքումները, ամենայն հավանականությամբ, մի փոքր ավելի ցածր կլինեն, դրանք դեռևս կհաղթահարվեն միայն անցյալ ամսվա ռեկորդով», — ասել է վերլուծաբան Ջեյն Քսին:Վառելիքի մեծ մասը շահավետ գներով գնել են Չինաստանից և Հնդկաստանից հաճախորդները ՝ չնայած ուկրաինական ճգնաժամին և առաքման ժամանակի ավելացմանը (ավելի քան երկու ամիս):
Ավելի վաղ ներքին շուկայի հարցերով եվրահանձնակատար Թիերի Բրետոնը հայտարարել էր, որ էներգակիրների արտահանումը Ռուսաստանի իշխանություններին օրական 800 մլն եվրո է բերում։