Reuters. Իլոն Մասկը և ներդրողները դադարեցնում են Twitter-ի գնման գործարքի շուրջ քննարկումները
Ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը և մասնավոր ներդրողները ժամանակավորապես դադարեցրել են բանակցությունները Twitter-ի ձեռքբերման գործարքի համար լրացուցիչ միջոցներ հայթայթելու համար։ Դա պայմանավորված է համաձայնագրի անորոշ ապագայով,- հայտնում է Reuters-ը ՝ աղբյուրներին հղումով։
Գործակալության տվյալներով ՝ ձեռնարկատերը պատրաստ է վճարել 33,5 միլիարդ դոլար ՝ սոցցանցը գնելու համար, իսկ մնացած գումարը ցանկացել է ներգրավել ներդրողներից։
Ավելի վաղ CNBC-ն հայտնել էր, որ գործարարը դիմել է ներդրողներին ու վստահեցրել, որ պատրաստվում է ավարտին հասցնել գործարքը։ Մասկն արդեն բանակցություններ է վարում Twitter-ի հիմնադիր և նախկին գործադիր տնօրեն Ջեք Դորսիի հետ։ Հեռուստաալիքի տվյալներով ՝ ձեռնարկատերն առաջարկում է կամ օգնել ֆինանսավորել գնումը, կամ վաճառել իր բաժնետոմսերը։Ապրիլի 25-ին Twitter-ի ղեկավարները հայտարարեցին, որ Մասկը ձեռք կբերի ընկերությունը 44 միլիարդ դոլարով։Ձեռնարկատերը ծրագրում է գնել Twitter-ը 44 մլրդ դոլարով։ Մասկի ծրագրերի համաձայն ՝ սոցցանցի տարեկան եկամուտը կավելացվի ավելի քան հինգ անգամ և միևնույն ժամանակ կնվազեցնի Twitter-ի կախվածությունը գովազդից։