Bloomberg. Եվրոպան ԱՄՆ-ում նավթի սպառման ծավալով առաջ է անցել Ասիայից
Եվրոպան գլխավորել է ԱՄՆ-ի նավթ սպառողների ցուցակը ՝ 2016 թվականից ի վեր առաջին անգամ առաջ անցնելով Ասիայից։ Այս մասին գրում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի տվյալները։
2022 թվականի հունվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում եվրոպական երկրները ստացել են մոտ «213,1 միլիոն բարել նավթ, մինչդեռ Ասիան ՝ 191,1 միլիոն բարել»։
Նման ուշացում, ըստ գործակալության, նախկինում նկատվել է միայն 2016 թվականին այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ իշխանությունները չեղարկեցին հում նավթի արտահանման վրա դրված էմբարգոն։
Նշվում է, որ ամերիկյան ընկերությունները աստիճանաբար ավելացնում են հում նավթի արդյունահանումը, բայց ոչ այնքան արագ, որքան անհրաժեշտ է։ Վառելիքը բավարար չէ Ասիայից և Եվրոպայից սպառողների պահանջներն ամբողջությամբ բավարարելու համար։
Էներգետիկ ասպեկտների փորձագետ Քրիստոֆեր Հեյնսը պարզաբանել է, որ միտումը պայմանավորված է նրանով, որ Եվրամիությունը ձգտում է հասնել էներգետիկ անկախության Ռուսաստանից և փնտրում է վառելիքի այլ մատակարարներ։ Նրա կարծիքով, «առևտրային հոսքերի մոդելները, որոնք ձևավորվել են հունվար-մայիսին, կշարունակվեն» ապագայում։
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Ջենիֆեր Գրանհոլմն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ երկրի իշխանությունները կոչ են արել էներգիա արտադրողներին, այդ թվում ՝ ՕՊԵԿ-ին, առավելագույնի հասցնել արտադրությունը։ Դա պետք է արվի նավթի ու գազի ռեկորդային գները նվազեցնելու համար։