Մեծ Բրիտանիայի էներգաընկերությունների ղեկավարները գների «սարսափելի» բարձրացման դեմ միջոցներ ձեռնարկելու կոչ են արել
Մեծ Բրիտանիայի էներգաընկերությունների ղեկավարները գների «սարսափելի» բարձրացման դեմ միջոցներ ձեռնարկելու կոչ են արել կառավարությանը, հաղորդում է Reuters-ը:
Էլեկտրաէներգիայի եւ գազի գները միլիոնավոր տնային տնտեսությունների համար ապրիլի համեմատ աճել են 54 տոկոսով այն բանից հետո, երբ կարգավորող մարմինը՝ Ofgem-ը, ավելացրել է ամենաշատ օգտագործվող սակագների սահմանափակումները՝ գազի համաշխարհային գների ռեկորդային բարձրացումից հետո։
ornwall Insight-ի վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ գների հաջորդ բարձր մակարդակը կարող է աճել եւս 30 տոկոսով՝ մինչեւ տարեկան ավելի քան 2600 ֆունտ։
«Իմ ամենամեծ մտահոգությունն այն է, որ մինչեւ հոկտեմբեր դա սարսափելի կլինի, իսկապես սարսափելի»,-ասել է Scottish Power-ի գործադիր տնօրեն Քիթ Անդերսոնը:
Thinktank The Resolution Foundation-ը հայտնել է, որ Անգլիայում այն ​​տնային տնտեսությունների թիվը, որոնք ծախսում են իրենց բյուջեի առնվազն 10 տոկոսն էլեկտրաէներգիայի վճարների վրա, կրկնապատկվել է՝ հասնելով 5 միլիոնի՝ ապրիլյան աճից հետո:
Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել փետրվարին՝ ներառյալ 200 ֆունտ սթեռլինգ (261 դոլար) զեղչ հոկտեմբերից բոլոր տնային տնտեսությունների համար էլեկտրաէներգիայի վճարների վրա, որոնք վճարվելու են հինգ տարվա ընթացքում:
«Իրավիճակը զգալիորեն փոխվել է դեպի վատը, ուստի ես ակնկալում եմ, որ կառավարությունը վերագնահատի»,-ասել է EDF UK-ի գործադիր տնօրեն Սայմոն Ռոսին: