ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերաիմաստավորել է գլոբալ առևտրային բանակցությունների մոտեցումը՝ ուժի միջոցով ճանապարհ հարթելով նոր համաձայնագրերի համար։
Նրա վարչակազմը կիրառել է «մտրակ և գազար» մարտավարությունը՝ բարձր մաքսատուրքերի սպառնալիքով ստիպելով մի շարք պետությունների՝ այդ թվում Մեծ Բրիտանիայի, Ճապոնիայի, Ինդոնեզիայի, Ֆիլիպինների և Վիետնամի, ընդունել Վաշինգտոնի պայմանները։
ԵՄ-ի հետ կնքված վերջին համաձայնագիրը ևս այդ մարտավարության արդյունքն է։ Համաձայնագրով ԵՄ-ից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների մեծ մասը՝ այդ թվում ավտոմեքենաները, դեղորայքը և կիսահաղորդիչները, այժմ ենթարկվելու են 15% մաքսատուրքի։ Փոխարենը՝ ԱՄՆ-ից ԵՄ ներմուծումները ազատվում են հավելյալ մաքսատուրքերից, սակայն ԵՄ-ն պարտավորվում է հարյուրավոր միլիարդավոր դոլարներ ծախսել ամերիկյան էներգետիկայի և զենքի վրա։
ԵՄ-ն՝ որպես պարտվող կողմ
Թեպետ ԵՄ-ն աշխարհի խոշորագույն առևտրային բլոկներից մեկն է, որը տեսականում պետք է ունենար բավարար լծակներ հավասարակշռված պայմաններով համաձայնագիր կնքելու համար, այն հայտնվեց ճնշման տակ ու գրեթե լիակատար զիջման գնաց։ Այս համաձայնագրով ԵՄ-ն միայն կարողացավ խուսափել ավելի բարձր՝ մինչև 30% մաքսատուրքերից և ստացավ համեստ զեղչեր 70 միլիարդ եվրոյի առևտրի համար։
Ավելին, ներսում շարունակվում է տարակարծությունը՝ պայմանավորված ապրանքների ցանկի և բացառությունների անորոշությամբ։ Ֆրանսիան, օրինակ, փորձում է պարզել՝ արդյոք գինու և ոգելից խմիչքների վրա վերաբերելի են այդ դրույթները, մինչդեռ ամերիկյան կողմը հերքում է բացառությունների գոյությունը։
Թրամփի բանաձևը՝ ճնշում, բանակցություն, համաձայնագիր
Թրամփի մոտեցումն ունի հետևյալ պարզ սցենարը՝
- Հնչեցնում է կտրուկ պահանջներ՝ շուկան խուճապի մատնելու համար,
- Առաջարկում է կարճաժամկետ բանակցությունների հնարավորություն,
- Ստեղծում է ճնշման մթնոլորտ խոցելի և հակահարվածից խուսափող գործընկերների վրա,
- Ներկայացնում է համաձայնագիրը որպես փոխշահավետ, չնայած սկզբնական սպառնալիքից զգալիորեն մեղմ է։
Այս ռազմավարությամբ նա արդեն ծածկել է ԱՄՆ ներմուծման ավելի քան 60%-ը։
Հետևանքներն ԱՄՆ-ի և համաշխարհային տնտեսության համար
Թրամփի քաղաքականության կարճաժամկետ հետևանքները, չնայած որոշ դեպքերում մեղմվել են՝ պաշարների առկայությամբ և բիզնեսների հարմարվողականությամբ, արդեն բարձրացրել են ԱՄՆ-ի միջին մաքսատուրքերի մակարդակը՝ հասցնելով այն վերջին 90 տարվա առավելագույնին։ Եթե սակագնային սպառնալիքներն իրականացվեն, այդ թիվը կարող է էլ ավելի բարձրանալ։
ԱՄՀ-ն արդեն զգուշացնում է՝ առևտրային անորոշությունը գլոբալ տնտեսական ռիսկեր է առաջացնում։ Եթե Թրամփի ծրագրերը շարունակվեն առանց մեղմման կամ հետաձգման, ապա ազդեցությունը կդառնա առավել տեսանելի ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ միջազգային շուկայում։
Արդյունքները՝ համակարգային փոփոխություններ և նոր միջազգային իրականություն
Թրամփի քաղաքականությունն արդեն խաթարել է կանոնների վրա հիմնված համաշխարհային առևտրային համակարգը։ Նրա վարչակազմը անտեսել է բազմակողմ պայմանագրերը և խախտել ազատ առևտրի "ամենանախընտրելի ազգի" սկզբունքը։ Այդ ամենը հանգեցրել է «խուճապի աշխարհակարգի», որտեղ երկրների որոշումները կախված են ոչ թե քաղաքականությունից, այլ՝ սպառնալիքներից և ժամանակային ճնշումներից։
Չնայած Եվրամիությունը կարողացել է խուսափել անմիջական սուր հարվածներից, այն փաստացիորեն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի նոր, միակողմանի մոտեցումը՝ որպես գլոբալ խաղի նոր կանոն։

Президент США Дональд Трамп переосмыслил подход к глобальным торговым переговорам, прокладывая путь для новых соглашений с помощью силы.
Его администрация применяла тактику «кнута и пряника», угрожая высокими тарифами, заставляя ряд стран, включая Великобританию, Японию, Индонезию, Филиппины и Вьетнам, принять условия Вашингтона.
Последнее соглашение с ЕС также является результатом этой тактики. Согласно соглашению, большая часть товаров, импортируемых из ЕС в США, включая автомобили, лекарства и полупроводники, теперь подлежит 15% тарифу. В свою очередь, импорт из США в ЕС освобождается от дополнительных тарифов, однако ЕС обязуется потратить сотни миллиардов долларов на американскую энергетику и оружие.
ЕС как проигравшая сторона
Хотя ЕС является одним из крупнейших торговых блоков в мире, который теоретически должен был иметь достаточные рычаги для заключения сбалансированного соглашения, он оказался под давлением и почти полностью пошел на уступки. С этим соглашением ЕС смог лишь избежать более высоких тарифов до 30% и получил скромные скидки на торговлю в 70 миллиардов евро.
Более того, внутри продолжаются разногласия, вызванные неопределенностью списка товаров и исключений. Франция, например, пытается выяснить, применимы ли эти положения к вину и спиртным напиткам, в то время как американская сторона отрицает наличие исключений.
Формула Трампа: давление, переговоры, соглашение
Подход Трампа имеет следующий простой сценарий:
- Выдвигает резкие требования, чтобы вызвать панику на рынке,
- Предлагает возможность краткосрочных переговоров,
- Создает атмосферу давления на уязвимых и уклоняющихся от ответных действий партнеров,
- Представляет соглашение как взаимовыгодное, хотя оно значительно смягчено по сравнению с первоначальной угрозой.
С помощью этой стратегии он уже охватил более 60% импорта США.
Последствия для экономики США и мировой экономики
Краткосрочные последствия политики Трампа, хотя в некоторых случаях смягчены наличием ресурсов и адаптивностью бизнеса, уже повысили уровень средних тарифов в США до максимума за последние 90 лет. Если тарифные угрозы будут реализованы, это число может еще больше возрасти.
МВФ уже предупреждает, что торговая неопределенность создает глобальные экономические риски. Если планы Трампа продолжатся без смягчения или отсрочки, влияние станет более заметным как в США, так и на международном рынке.
Результаты: системные изменения и новая международная реальность
Политика Трампа уже подорвала основанную на правилах мировую торговую систему. Его администрация игнорировала многосторонние соглашения и нарушила принцип свободной торговли «наиболее благоприятствуемой нации». Все это привело к «мировому порядку паники», где решения стран зависят не от политики, а от угроз и временного давления.
Хотя Европейский Союз смог избежать непосредственных резких ударов, он фактически принял новый односторонний подход президента США как новые правила глобальной игры.