Միջոցառումը ԱրարատԲանկի աջակցությամբ Իմփաքթ Հաբ Երևանի կողմից իրականացվող ինտենսիվ ինկուբացիոն ծրագրի եզրափակումն էր, որտեղ 8 սոցիալական ձեռնարկություններ ներկայացրեցին իրենց նորարար լուծումները՝ ուղղված սոցիալական և բնապահպանական խնդիրների լուծմանը։
«Իմփաքթ Հաբ Երևանի» գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը հիշում է՝ երբ տարիներ առաջ մեկնարկել են Social Impact Award-ը, սոցիալական ձեռներեցության մասին հանրությունը, հատկապես երիտասարդությունը շատ քիչ էր տեղեկացված և շատ դժվար էր երիտասարդներին բերել սոցիալական ձեռներեցության ոլորտ։ «Հիմա արդեն, այս տարվա փորձը գնահատելով՝ կարող ենք ասել, որ այս առումով մենք շատ անելիք չունենք՝ երիտասարդներն արդեն հետաքրքրքված են և մեզնից պահանջվում է ապահովել գիտելիք և հմտություններ միայն։ Եվ այստեղ շատ կարևոր է ԱրարատԲանկի հետ ամուր համագործակցությունը, որի արդյունքում մենք հնարավորություն ունեցանք ապահովել ռեսուրսներ, որպեսզի երիտասարդները զարգացնեն իրենց գաղափարը, ճիշտ ձևով այն կառուցեն և կյանքի կոչեն»,- նշել է Գևորգ Պողոսյանը։
«ԱրարատԲանկն արդեն երրորդ տարին միջոցառման գաղափարական և ֆինանսական գործընկերն է՝ այս տարի ֆինանսավորելով ոչ միայն SIA մրցանակային ֆոնդը, այլ նաև ամբողջ ինկուբացիոն փուլը՝ ապահովելով թիմերի զարգացման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները։ Իհարկե, ոգևորված ենք արդյունքներով։ Կարևորելով սոցիալական ձեռներեցության երկարաժամկետ ազդեցությունը՝ ուրախալի է նաև այն փաստը, որ SIA ծրագիրը չի սահմանափակվում միայն Երևան քաղաքով, նրա ազդեցության տարածքն ավելի ընդգրկուն է․ ունենք իրենց բիզնես գաղափարները ներկայացնող մասնակիցներ Գյումրիից, Գորիսից, մեր երկրի այլ համայնքներից»,- նշեց ԱրարատԲանկի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի համակարգման բաժնի ղեկավար Աննա Ալլահվերդյանը։
Նորարար գաղափարները գնահատվեցին ժյուրիի կողմից, որը կազմված էր ԱրարատԲանկի, «Իմփաքթ Հաբ Երևանի» և ոլորտի մասնագետներից: Ժյուրիի քվեարկության արդյունքներով հաղթող են ճանաչվել երեք թիմեր` Bonel-ը, unmutED-ը և Zgayun Inclusive Books-ը, իսկ Minder-ը ճանաչվել է հաղթող համայնքային քվերակության արդյունքներով։ Բոլոր չորս հաղթող թիմերին շնորհվեց 1500 եվրոյին համարժեք մրցանակ և Սլովենիայում կայանալիք «Social Impact Award 2025» ամենամյա գագաթնաժողովին մասնակցելու հնարավորություն:
Սոցիալական ձեռնարկատիրությունը ԱրարատԲանկի ԿՍՊ ռազմավարության առանցքում է, և ծրագրերի շարունակականությունն ապահովելով, բանկը կարևոր ներդրում է իրականացնում ինչպես երիտասարդ սերնդի նորարար գաղափարների զարգացման, այնպես էլ կարևոր խնդիրներին երկարաժամկետ և կայուն լուծումներ տալու նպատակով։

Social Impact Award Armenia 2025 Awards Ceremony was held at the Impact Hub Yerevan under the sponsorship of AraratBank. The event marked the culmination of the intensive incubation program implemented by Impact Hub Yerevan with the support of AraratBank, where 8 social enterprises showcased their innovative solutions to urgent social and environmental challenges.
Gevorg Poghosyan, Executive Director of Impact Hub Yerevan, recalled that when they launched the Social Impact Award years ago, public awareness of social entrepreneurship - especially among the youth - was very limited, and attracting young people into the field of social entrepreneurship was very challenging. "Looking back at this years’ experience, we can now say that there isn’t much left to be done in this respect — the youth has already shown its interest, and all we need to do now is to equip them with knowledge and skills. What's particularly important here is our strong partnership with AraratBank, which has enabled us to provide the resources necessary for young people to develop their ideas, structure them properly, and bring them to life," noted Gevorg Poghosyan.
“AraratBank has been acting as an ideological and financial partner of the event for the third consecutive year - this year providing not only for the SIA award fund, but also for the entire incubation phase, ensuring critical resources for the development of teams. We are certainly encouraged by the results. Recognizing the long-term impact of social entrepreneurship, it's also gratifying that the SIA program is not limited to Yerevan—its reach is much broader: we have participants presenting their business ideas from Gyumri, Goris, and other communities across our country," says Anna Allahverdyan, Head of Communication and CSR Programs Coordination Division at AraratBank.
The innovative ideas were evaluated by the jury comprising representatives from AraratBank, Impact Hub Yerevan, and industry experts. Based on the jury's vote, three teams were recognized as winners: Bonel, unmutED, and Zgayun Inclusive Books, while Minder was declared the winner based on community voting results. Each of the four winning teams were awarded a prize equivalent to 1,500 euros and the opportunity to participate in the Social Impact Award Summit 2025 in Slovenia.
Social entrepreneurship is at the core of AraratBank CSR strategy, and by ensuring the continuity of programs, the bank brings its important contribution to both the development of innovative ideas among the younger generation and provision of long-lasting sustainable solutions to pressing challenges.