Ինչպես են սպառողները օգտագործում ԱԲ-ն գնումների համար 2025 թվականին
Տնտեսագետներն ու մարկետոլոգները նկատում են, որ այս փոփոխությունն ազդում է նաև մեդիա բյուջեների պլանավորման վրա։
Այս տարվա Black Friday–ի և Cyber Monday–ի ընթացքում գնորդներն ավելի հաճախ են դիմում ChatGPT-ին՝ իրենց տոնական ցանկերի կազմման համար։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում արհեստական բանականությամբ աշխատող հարթակները լայն կիրառություն են ստացել․ օգտատերերը դրանք օգտագործում են ապրանքների ուսումնասիրության, բրենդերի համեմատության, լավագույն առաջարկների որոնման և անգամ գնումների ավտոմատացման համար։
Առցանց գնումների վարքագծի այս փոփոխությունները ստիպում են մարկետոլոգներին վերանայել SEO ռազմավարությունները՝ պահպանելու համար բրենդի տեսանելիությունը զրո-սեղմումով որոնումների նոր միջավայրում։ Քանի որ տոնական գնումների սեզոնը մեկնարկում է, այն կարող է դառնալ կարևոր շրջադարձային պահ, որը ցույց կտա՝ արդյոք AI որոնումը կարող է դառնալ գործիք՝ բացահայտումից մինչև գնումների իրականացում։
Razorfish ընկերության որոնման բաժնի ավագ փոխնախագահ Ամոս Դաքթանը նշում է. «Այս տոնական սեզոնին AI որոնման տեսանելիությունը գլխավոր ցուցանիշ է, քանի որ այն, թե որտեղ է բրենդը ուժեղ AI որոնման մեջ և որտեղ՝ թույլ, կանխատեսում է արդյունավետությունը բոլոր այլ հարթակներում»։
Տվյալները ցույց են տալիս, որ AI–ի միջոցով գնումների կատարումը դառնում է զանգվածային։ Ավելին՝ գնորդների աճող թիվը սկսում է ապրանքների ուսումնասիրությունն ու գնումների ուղին հենց AI-ով աշխատող չաթբոտներում, ինչպես ChatGPT և Gemini։ Սա համարվում է անցում ավանդական, հիմնաբառային որոնումներից դեպի ավելի խոսակցական, երկարաշունչ հարցումներ և անհատականացված առաջարկություններ։
Տնտեսագետներն ու մարկետոլոգները նկատում են, որ այս փոփոխությունն ազդում է նաև մեդիա բյուջեների պլանավորման վրա։ Գովազդային ռազմավարությունները կոշտ դառնալու փոխարեն օպտիմալացվում են՝ համապատասխելու ինչպես որոնմանը, այնպես էլ retail media հարթակներին։
Համաձայն HUMAN Security-ի, անցյալ տարի միայն 11% ամերիկացիներ էին օգտագործում գեներատիվ AI-ը տոնական գնումների համար։ Իսկ այս տարի այդ թիվը հասել է գրեթե երկու երրորդի։
Deloitte-ի նոր տվյալները ցույց են տալիս, որ 56% սպառողներ պլանավորում են օգտագործել AI չաթբոտներ՝ գները համեմատելու և լավագույն առաջարկները գտնելու համար։ 47%-ը՝ արտադրանքի վերանայումներն արագ ամփոփելու, 33%-ը՝ գնումների ցանկեր կազմելու համար։
Shopsense AI-ի արտադրանքի տնօրեն Փիթեր Ուիլմոթի խոսքով՝ «այս տոնական սեզոնին գնորդները պակաս են թերթում, և ավելի շատ ուղղակի հարցնում են AI-ին՝ սպասելով «ճիշտ պատասխանին»»։
AI–ից դեպի էլեկտրոնային առևտուր ուղղվող տրաֆիկը կտրուկ աճել է՝ տարեկան 752%-ով։ Grocery, կահույք, էլեկտրոնիկա և հագուստի ոլորտներն առավել մեծ աճ են գրանցել։ Օրինակ՝ grocery բրենդերը ունեցել են AI Overview–ում 900% աճ, ինչը ցույց է տալիս, որ գնորդները AI-ին են վստահում բաղադրատոմսերի պլանավորման և ամենօրյա գնումների հարցում։
Այնուամենայնիվ, չնայած AI որոնման աճող ազդեցությանը, ավանդական SEO-ի դերը դեռևս չի չեզոքացվել։ Google-ը մնում է գլխավոր որոնողական համակարգը, իսկ IAB-ի տվյալներով՝ AI–ով սկսված գնումների նստաշրջանների մոտ 80%-ը տեղափոխվում է մանրածախ հարթակներ՝ որոշումը հաստատելու համար։
Սակայն AI-ի հանդեպ վստահության խնդիրները դեռ առկա են՝ հեղինակային իրավունքի հարցերից մինչև հյուսածի երևույթներ (hallucination)։ IAB–ը նշում է, որ սպառողները շարունակում են ավելի շատ վստահել համայնքային ֆորումներին, օգտատերերի կարծիքներին, սոցիալական մեդիային և լուրերի կայքերին, քան՝ AI-ին։
World նախագծի տվյալներով՝ գնորդների ավելի քան կեսը «նախընտրում է կանգնել Black Friday–ի հերթերում, քան նորից կորցնել գործարքը բոտերի պատճառով»։ Իսկ 90%-ը կարևոր է համարում համոզվել, որ գնումն իրական վաճառողից է։
Հայաստանում շրջանառվում են ռինովիրուսի, բոկավիրուսի, ադենովիրուսների, պարագրիպի հարուցիչները, կորոնավիրուսային հիվանդության հարուցիչներ. ինճպես կանխարգելել
2025/12/05/ 15:47 -
Վրաստանի պետական համալսարանները չեն ընդունի միջազգային ուսանողների
2025/12/05/ 15:43 -
Netflix-ը բանակցություններ է սկսել Warner Bros. Discovery հետ՝ բիզնեսի մի մասը գնելու վերաբերյալ. Bloomberg

В преддверии Black Friday и Cyber Monday всё больше покупателей обращаются к ChatGPT для составления праздничных списков желаний. За последний год платформы на базе искусственного интеллекта стали по-настоящему массовыми: пользователи применяют их для оценки товаров, сравнения брендов, поиска выгодных предложений и даже автоматизации покупок.
Эти изменения в поведении онлайн-покупателей заставляют маркетологов пересматривать SEO-подходы, чтобы обеспечить видимость брендов в условиях формирующегося «нулевого клика», когда пользователь получает ответ прямо в интерфейсе AI. По мере начала сезона праздничных покупок именно сейчас может наступить переломный момент, который покажет, способен ли AI стать инструментом на всех этапах — от поиска до покупки.
Как отмечает Амос Дактан, старший вице-президент по поисковым стратегиям в Razorfish: «В этом праздничном сезоне видимость бренда в AI-поиске — главный индикатор, позволяющий понять, где бренд силён, где слаб, и как он будет показывать себя в других каналах».
AI-покупки стремительно становятся мейнстримом. Всё больше потребителей начинают путь к покупке в AI-чатботах — ChatGPT, Gemini и аналогах. Это знаменует переход от традиционных поисковых запросов к более разговорным, длинным и персонализированным вопросам.
Маркетологи подчеркивают, что такие изменения затрагивают и медиапланирование: рекламные размещения всё чаще оптимизируются с учётом не только поиска, но и розничных медиа.
По данным HUMAN Security, в прошлом году лишь 11% американцев использовали генеративный AI для праздничных покупок, тогда как в текущем году — уже почти две трети.
Согласно опросу Deloitte,
— 56% планируют использовать AI-чатботы для сравнения цен и поиска выгод,
— 47% — для краткого обзора отзывов перед покупкой,
— 33% — для составления списков покупок.
Как отмечает Питер Уилмот, директор по продукту Shopsense AI, «в этом сезоне покупатели меньше просматривают сайты и больше задают вопросы AI, ожидая от него “правильного ответа”».
Переходы из AI-сервисов к интернет-магазинам выросли на 752% в годовом выражении. Особенно сильный рост зафиксирован в сегментах продуктов питания, мебели, электроники и одежды. Например, присутствие продуктовых брендов в AI Overview выросло на 900%, что отражает растущий интерес покупателей доверять AI в вопросах планирования питания и повседневных покупок.
Тем не менее традиционный SEO остаётся востребованным. Google по-прежнему лидирует среди поисковых систем, а по данным IAB, примерно 80% пользователей посещают сайты ритейлеров после сессий AI-поиска для подтверждения решений о покупке.
В то же время сохраняются проблемы доверия к AI — от исков о нарушении авторских прав до феномена «галлюцинаций». Исследования IAB показывают, что потребители больше доверяют форумам, отзывам, социальным сетям и новостным ресурсам, чем AI-источникам.
Согласно проекту World, более половины покупателей «предпочтут толпы в Black Friday, а не потерю выгоды из-за ботов». 64% считают, что боты «портят удовольствие» от покупок, а 90% считают важным удостовериться, что покупка совершается у реального продавца.