«Հրավերով-միայն» միջոցառմանը ներկա էր մոտ 300 մարդ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Newmag ընկերության գործադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
«Քչերը գիտեն, որ իր կարիերայի հենց սկզբից Ֆրենսիսը ակտիվ կապված է եղել Հայաստանի հետ։ Սա նրա երրորդ այցն է։ Վերջինը՝ 10 տարի առաջ էր՝ 2016-ին։ Իսկ առաջին այցի ժամանակ այցելել է Արցախ։
Քանի որ հանդիպմանը մեդիա գրեթե չկար, ահա Ֆրենսիսի մասին մի քանի հետաքրքիր պատմություն, և նրա արտահայտած հիմնական թեզերը։
▪️Ֆրենսիսը ցանկացել է բալետի պարող դառնալ։ Սովորել է, բայց 14 տարեկանում չի ընդունվել Փարիզի Բալետի դպրոց։ Հենց այդ ժամանակ է որոշել զբաղվել հոտերի ստեղծմամբ։
▪️26 տարեկանում Jean Paul Gaultier-ի համար ստեղծել է Le Male հոտը, որը դարձել է համաշխարհային բեսթսելլեր։ Հետո գործակցել է Narciso Rodriguez-ի հետ և Burberry-ի։
▪️2009-ին հիմնել է Maison Francis Kurkdjian-ը։ Սկզբում եղել են 3 հոգով։ Հիմա ընկերություն աշխատում է 400 հոգի՝ աշխարհի ավելի քան 40 երկրում։
▪️Ընկերությունը աշխարհով մեկ ունի վաճառքի 800 կետ։
▪️2013 թվականին «Բաքարա» բյուրեղապակիների արտադրությամբ զբաղվող իտալական ընկերությունը պատվիրում է Քուրքջյանին օծանելիք պատրաստել իր 250-ամյակի կապակցությամբ։ Օծանելիքը թողարկվում է սահմանափակ քանակությամբ, բյուրեղապակյա շշից։ Ամեն մի սրվակը գնահատվում էր 3,000 եվրո։ 2014 թվականին թողարկված «Ռուժ 540»-ը (անվանվել է «Բաքարա» բյուրեղապակու արտադրության ջերմաստիճանի համար) միանգամից սպառվում է։ Դրանցից մեկը Քուրքջյանը հասցնում է նվիրել ամերիկյան Neiman Marcus սուպերմարկետների ցանցի փոխնախագահ Քելլի Սենթ Ջոնին։ Վերջինը այնքան շատ կոմպլիմենտ է ստանում այդ բույրի համար, որ առաջարկում է Քուրքջյանին այն արտադրել վաճառքի համար։ «Բաքարա» ընկերության թույլտվությամբ, Քուրքջյանը արտադրում է արդեն հայտնի հոտը, որը դառնում է աշխարհում ամենաշատ վաճառվող օծանելիքներից մեկը։
▪️2017-ին Maison Francis Kurkdjian-ին գնում է Louis Vuitton -ը։ Գործարքի գինը գաղտնի է։
Հանդիպմանը Քյուրքջյանն ասաց.
◉ Մի քանի օրից Հայոց Ցեղասպանության տարելիցն է։ Դու պետք է նայես անցյալիդ, որտեղից ես գալիս, որտեղ են կանգնած, որ կարողանաս հայացքդ ուղղել ապագային, այնտեղ, ուր կյանքը շարունակվում է։
◉ Ես երբեք չեմ մոռացել իմ արմատները և հիշում եմ, որ գաղթականների թոռ եմ։
◉ Մայրս ուներ մեկ ամուսին, բայց բազմաթիվ օծանելիք։ Բույրերը նրան տալիս են նոր ինքնություններ։
◉ Լինելով հայ, բույրեր ստեղծելիս, ես նախընտրում եմ մտածել գլոբալ։
◉ Օծանելիքի ստեղծումը չի սկսվում բաղադրատոմսից։ Այն սկսվում է պատմությունից։ Երբ այն կա, դու սկսում ես այն նյութականացնել։
◉ Իմ աշխատանքի 90 տոկոսը ներշնչանքն է։ Ես կարող եմ մտածել մի պատմություն, հետո ստեղծել բույրը, դրա վրա ծախսել 18 ամիս, բայց վերջնարդյունքում, երբ տեսնում եմ, որ այն ինձ դուր չի գալիս, ուղղակի նետել աղբարկղը։ Եթե ես չեմ հավանում, ապա ինչու պետք է մյուսները հավանեն։
◉ Ես չեմ սիրում պատասխանել թե որն է ամենա, ամենից ամենա հարցերին։ Իմ ճաշակը ավելի բազմաշերտ է ու լայն։

Around 300 people attended the “invitation-only” event. This was reported on his Facebook page by Newmag CEO Artak Aleksanyan.
“Few people know that from the very beginning of his career, Francis has been actively connected to Armenia. This is his third visit. The last one was 10 years ago, in 2016. During his first visit, he went to Artsakh.
Since there was almost no media at the meeting, here are a few interesting stories about Francis and the key points he shared.
▪️Francis wanted to become a ballet dancer. He studied, but at 14 he was not admitted to the Paris Ballet School. That’s when he decided to pursue creating fragrances.
▪️At 26, he created Le Male for Jean Paul Gaultier, which became a global bestseller. Later, he collaborated with Narciso Rodriguez and Burberry.
▪️In 2009, he founded Maison Francis Kurkdjian. At first, there were only three people. Now the company employs 400 people across more than 40 countries worldwide.
▪️The company has 800 sales points around the world.
▪️In 2013, the Italian crystal manufacturer Baccarat commissioned Kurkdjian to create a fragrance for its 250th anniversary. The perfume was released in limited quantities, in a crystal bottle. Each bottle was valued at €3,000. The 2014 release “Rouge 540” (named after the temperature used in Baccarat crystal production) sold out immediately. Kurkdjian managed to gift one to Kelly St. John, Vice President of the Neiman Marcus chain. She received so many compliments on the scent that she suggested Kurkdjian produce it for sale. With Baccarat’s permission, Kurkdjian released the now-famous fragrance, which became one of the best-selling perfumes in the world.
▪️In 2017, Maison Francis Kurkdjian was acquired by Louis Vuitton.The deal amount remains undisclosed.
At the meeting, Kurkdjian said:
◉ In a few days, it will be the anniversary of the Armenian Genocide. You must look at your past, understand where you come from and where your roots stand, in order to direct your gaze toward the future—where life continues.
◉ I have never forgotten my roots and I remember that I am the grandson of refugees.
◉ My mother had one husband but many perfumes. Fragrances give her new identities.
◉ Being Armenian, when creating fragrances, I prefer to think globally.
◉ Creating a perfume does not start with a formula. It starts with a story. Once you have it, you begin to materialize it.
◉ 90% of my work is inspiration. I can imagine a story, then create a fragrance, spend 18 months on it, but in the end, if I don’t like it, I simply throw it away. If I don’t like it, why should others?
◉ I don’t like answering “the most, the best” type of questions. My taste is more layered and broad.