«Հրավերով-միայն» միջոցառմանը ներկա էր մոտ 300 մարդ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Newmag ընկերության գործադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
«Քչերը գիտեն, որ իր կարիերայի հենց սկզբից Ֆրենսիսը ակտիվ կապված է եղել Հայաստանի հետ։ Սա նրա երրորդ այցն է։ Վերջինը՝ 10 տարի առաջ էր՝ 2016-ին։ Իսկ առաջին այցի ժամանակ այցելել է Արցախ։
Քանի որ հանդիպմանը մեդիա գրեթե չկար, ահա Ֆրենսիսի մասին մի քանի հետաքրքիր պատմություն, և նրա արտահայտած հիմնական թեզերը։
▪️Ֆրենսիսը ցանկացել է բալետի պարող դառնալ։ Սովորել է, բայց 14 տարեկանում չի ընդունվել Փարիզի Բալետի դպրոց։ Հենց այդ ժամանակ է որոշել զբաղվել հոտերի ստեղծմամբ։
▪️26 տարեկանում Jean Paul Gaultier-ի համար ստեղծել է Le Male հոտը, որը դարձել է համաշխարհային բեսթսելլեր։ Հետո գործակցել է Narciso Rodriguez-ի հետ և Burberry-ի։
▪️2009-ին հիմնել է Maison Francis Kurkdjian-ը։ Սկզբում եղել են 3 հոգով։ Հիմա ընկերություն աշխատում է 400 հոգի՝ աշխարհի ավելի քան 40 երկրում։
▪️Ընկերությունը աշխարհով մեկ ունի վաճառքի 800 կետ։
▪️2013 թվականին «Բաքարա» բյուրեղապակիների արտադրությամբ զբաղվող իտալական ընկերությունը պատվիրում է Քուրքջյանին օծանելիք պատրաստել իր 250-ամյակի կապակցությամբ։ Օծանելիքը թողարկվում է սահմանափակ քանակությամբ, բյուրեղապակյա շշից։ Ամեն մի սրվակը գնահատվում էր 3,000 եվրո։ 2014 թվականին թողարկված «Ռուժ 540»-ը (անվանվել է «Բաքարա» բյուրեղապակու արտադրության ջերմաստիճանի համար) միանգամից սպառվում է։ Դրանցից մեկը Քուրքջյանը հասցնում է նվիրել ամերիկյան Neiman Marcus սուպերմարկետների ցանցի փոխնախագահ Քելլի Սենթ Ջոնին։ Վերջինը այնքան շատ կոմպլիմենտ է ստանում այդ բույրի համար, որ առաջարկում է Քուրքջյանին այն արտադրել վաճառքի համար։ «Բաքարա» ընկերության թույլտվությամբ, Քուրքջյանը արտադրում է արդեն հայտնի հոտը, որը դառնում է աշխարհում ամենաշատ վաճառվող օծանելիքներից մեկը։
▪️2017-ին Maison Francis Kurkdjian-ին գնում է Louis Vuitton -ը։ Գործարքի գինը գաղտնի է։
Հանդիպմանը Քյուրքջյանն ասաց.
◉ Մի քանի օրից Հայոց Ցեղասպանության տարելիցն է։ Դու պետք է նայես անցյալիդ, որտեղից ես գալիս, որտեղ են կանգնած, որ կարողանաս հայացքդ ուղղել ապագային, այնտեղ, ուր կյանքը շարունակվում է։
◉ Ես երբեք չեմ մոռացել իմ արմատները և հիշում եմ, որ գաղթականների թոռ եմ։
◉ Մայրս ուներ մեկ ամուսին, բայց բազմաթիվ օծանելիք։ Բույրերը նրան տալիս են նոր ինքնություններ։
◉ Լինելով հայ, բույրեր ստեղծելիս, ես նախընտրում եմ մտածել գլոբալ։
◉ Օծանելիքի ստեղծումը չի սկսվում բաղադրատոմսից։ Այն սկսվում է պատմությունից։ Երբ այն կա, դու սկսում ես այն նյութականացնել։
◉ Իմ աշխատանքի 90 տոկոսը ներշնչանքն է։ Ես կարող եմ մտածել մի պատմություն, հետո ստեղծել բույրը, դրա վրա ծախսել 18 ամիս, բայց վերջնարդյունքում, երբ տեսնում եմ, որ այն ինձ դուր չի գալիս, ուղղակի նետել աղբարկղը։ Եթե ես չեմ հավանում, ապա ինչու պետք է մյուսները հավանեն։
◉ Ես չեմ սիրում պատասխանել թե որն է ամենա, ամենից ամենա հարցերին։ Իմ ճաշակը ավելի բազմաշերտ է ու լայն։

На «только по приглашениям» мероприятии присутствовало около 300 человек. Об этом на своей странице в Facebook сообщил исполнительный директор компании Newmag Артак Алексанян։
«Мало кто знает, что с самого начала своей карьеры Франсис был активно связан с Арменией։ Это его третий визит։ Последний — 10 лет назад, в 2016 году։ А во время первого визита он посетил Арцах։
Поскольку на встрече практически не было медиа, вот несколько интересных историй о Франсисе и основные тезисы, которые он озвучил։
▪️Франсис хотел стать балетным танцовщиком։ Учился, но в 14 лет не поступил в Парижскую балетную школу։ Именно тогда он решил заняться созданием ароматов։
▪️В 26 лет он создал аромат Le Male для Jean Paul Gaultier, который стал мировым бестселлером։ Затем сотрудничал с Narciso Rodriguez и Burberry։
▪️В 2009 году основал Maison Francis Kurkdjian։ Сначала их было трое։ Сейчас в компании работает 400 человек — более чем в 40 странах мира։
▪️Компания имеет 800 точек продаж по всему миру։
▪️В 2013 году итальянская компания, занимающаяся производством хрусталя «Баккара», заказала Куркджяну аромат к своему 250-летию։ Парфюм был выпущен ограниченным тиражом, в хрустальном флаконе։ Каждый флакон оценивался в 3000 евро։ Выпущенный в 2014 году «Руж 540» (названный в честь температуры производства хрусталя «Баккара») мгновенно распродался։ Один из них Куркджян успел подарить вице-президенту сети супермаркетов Neiman Marcus Келли Сент Джон։ Она получила столько комплиментов за этот аромат, что предложила Куркджяну выпустить его в продажу։ С разрешения компании «Баккара» Куркджян начал производство уже известного аромата, который стал одним из самых продаваемых в мире։
▪️В 2017 году Maison Francis Kurkdjian была куплена Louis Vuitton։ Сумма сделки не разглашается։
На встрече Куркджян сказал։
◉ Через несколько дней — годовщина Геноцида армян։ Ты должен смотреть на своё прошлое, понимать, откуда ты, где твои корни, чтобы направить взгляд в будущее — туда, где жизнь продолжается։
◉ Я никогда не забывал свои корни и помню, что я внук беженцев։
◉ У моей матери был один муж, но множество ароматов։ Ароматы дают ей новые идентичности։
◉ Будучи армянином, создавая ароматы, я предпочитаю мыслить глобально։
◉ Создание парфюма не начинается с рецепта։ Оно начинается с истории։ Когда она есть, ты начинаешь её материализовать։
◉ 90% моей работы — это вдохновение։ Я могу придумать историю, затем создать аромат, потратить на это 18 месяцев, но в конце, если он мне не нравится, просто выбросить его в мусор։ Если мне не нравится, почему он должен нравиться другим?