Սեպտեմբերի 5-ին IDBank-ը և Իդրամը հանդիսավոր նշեցին ընկերությունների Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության «Մի դրամի ուժը» ծրագրի հնգամյակը։ Երեկոյի ընթացքում կազմակերպիչներն անդրադարձան նաև Ընկերությունների այլ ԿՍՊ նախաձեռնություններին, որոնց շարքում առանձնանում է 2024-ին մեկնարկած Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին ուղղված «Կողք կողքի» ծրագիրը։
IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանն իր ելույթում նշեց, որ ծրագրի գաղափարը ծնվել է 2023-ի սեպտեմբերի ցավալի իրադարձություններից անմիջապես հետո, իսկ իրականացված առաջին միջոցառումը եղել է ֆինանսական ուղիղ աջակցությունը բռնատեղահանված բազմազավակ ընտանիքներին։
Ծրագրի շրջանակում 150 երեխա ինը ամիս շարունակ 40,000 դրամի չափով սոցիալական աջակցություն ստացավ․ «2025-ին արդեն ծրագիրը միտված է եղել արցախցի կանանց հզորացմանը և երեխաների կրթությանը։ 65 արցախցի կին IDBank-ի ֆինանսավորմամբ ոչ միայն նոր մասնագիտություն ձեռք բերեց մատնահարդարման կամ կարուձևի ոլորտում, այլ նաև ապահովվեց համապատասխան աշխատանքային գործիքներով ու տեխնիկայով։ Այս տարվա ընթացքում թվով 100 արցախցի երեխա IDBank-ի ֆինանսավորմամբ անցավ ֆինանսական գրագիտության դասընթաց», - նշեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Ներկայացվեցին նաև «Կողք կողքի» ծրագրի առաջիկա անելիքները, հայտարարվեց աջակցության նոր ծրագրի մասին, որի շրջանակում արցախցի 100 ուսանող չորս ամիս շարունակ 50,000 դրամի չափով կրթաթոշակ կստանա IDBank-ից։
IDBank-ը հայտարարեց նաև Սյունիքի մարզի Սվարանց գյուղում արցախցիների համար բնակավայրի կառուցման «Թուֆենկյան» հիմնադրամի ծրագրին միանալու մասին՝ նվիրաբերելով 10,000,000 դրամ՝ նոր բնակավայրում մանկապարտեզի կառուցման համար։

5 сентября IDBank и Idram торжественно отметили пятилетие программы корпоративной социальной ответственности «Сила одного драма». В рамках вечера были представлены и другие инициативы компаний в области КСО, среди которых особое место занимает программа «Бок о бок», стартовавшая в 2024 году и направленная на поддержку соотечественников, вынужденно перемещённых из Арцаха.
Руководитель отдела коммуникаций и программ социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеванян отметила, что идея программы родилась сразу после трагических событий сентября 2023 года. Первым шагом стала прямая финансовая поддержка многодетных семей вынужденных переселенцев.
В рамках программы 150 детей в течение девяти месяцев получали социальную поддержку в размере 40,000 драмов. «В 2025 году программа уже была направлена на расширение прав и возможностей женщин Арцаха и образование детей. Благодаря финансированию IDBank 65 женщин получили возможность освоить новые профессии в сфере маникюра и шитья и были обеспечены необходимыми инструментами и оборудованием. Кроме того, 100 детей из Арцаха прошли курсы финансовой грамотности при поддержке IDBank», — рассказала Татевик Вардеванян.
Также были представлены предстоящие мероприятия в рамках программы «Бок о бок» и объявлена новая инициатива: 100 арцахских школьников получат стипендии в размере 50 000 драмов в течение четырёх месяцев от IDBank.
Кроме того, IDBank присоединился к программе Фонда Туфенкяна по строительству детского сада для жителей Арцаха в новом посёлке села Сваранц Сюникской области, выделив на строительство 10 000 000 драмов.