Սեպտեմբերի 5-ին IDBank-ը և Իդրամը հանդիսավոր նշեցին ընկերությունների Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության «Մի դրամի ուժը» ծրագրի հնգամյակը։ Երեկոյի ընթացքում կազմակերպիչներն անդրադարձան նաև Ընկերությունների այլ ԿՍՊ նախաձեռնություններին, որոնց շարքում առանձնանում է 2024-ին մեկնարկած Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին ուղղված «Կողք կողքի» ծրագիրը։
IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանն իր ելույթում նշեց, որ ծրագրի գաղափարը ծնվել է 2023-ի սեպտեմբերի ցավալի իրադարձություններից անմիջապես հետո, իսկ իրականացված առաջին միջոցառումը եղել է ֆինանսական ուղիղ աջակցությունը բռնատեղահանված բազմազավակ ընտանիքներին։
Ծրագրի շրջանակում 150 երեխա ինը ամիս շարունակ 40,000 դրամի չափով սոցիալական աջակցություն ստացավ․ «2025-ին արդեն ծրագիրը միտված է եղել արցախցի կանանց հզորացմանը և երեխաների կրթությանը։ 65 արցախցի կին IDBank-ի ֆինանսավորմամբ ոչ միայն նոր մասնագիտություն ձեռք բերեց մատնահարդարման կամ կարուձևի ոլորտում, այլ նաև ապահովվեց համապատասխան աշխատանքային գործիքներով ու տեխնիկայով։ Այս տարվա ընթացքում թվով 100 արցախցի երեխա IDBank-ի ֆինանսավորմամբ անցավ ֆինանսական գրագիտության դասընթաց», - նշեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
Ներկայացվեցին նաև «Կողք կողքի» ծրագրի առաջիկա անելիքները, հայտարարվեց աջակցության նոր ծրագրի մասին, որի շրջանակում արցախցի 100 ուսանող չորս ամիս շարունակ 50,000 դրամի չափով կրթաթոշակ կստանա IDBank-ից։
IDBank-ը հայտարարեց նաև Սյունիքի մարզի Սվարանց գյուղում արցախցիների համար բնակավայրի կառուցման «Թուֆենկյան» հիմնադրամի ծրագրին միանալու մասին՝ նվիրաբերելով 10,000,000 դրամ՝ նոր բնակավայրում մանկապարտեզի կառուցման համար։

On September 5, IDBank and Idram solemnly celebrated the five-year anniversary of the companies' Corporate Social Responsibility program “The Power of One Dram.” During the event, the organizers also highlighted other CSR initiatives of the companies, among which the “Side by Side” program, launched in 2024 and aimed at supporting our compatriots forcibly displaced from Artsakh, stands out.
In her speech, Tatevik Vardevanyan, Head of the Communication and Social Responsibility Programs Department of IDBank and Idram, noted that the idea of the program was born immediately after the painful events of September 2023, with the first initiative being direct financial support to large displaced families.
Within the framework of the program, 150 children received social support in the amount of 40,000 drams for nine months. “In 2025, the program was already focused on empowering Artsakh women and educating children. With the financing of IDBank, 65 Artsakh women not only acquired new professions in the fields of manicure and sewing, but were also provided with the necessary tools and equipment to start working. During the same year, 100 Artsakh children participated in financial literacy courses funded by IDBank,” noted Tatevik Vardevanyan.
The upcoming initiatives of the “Side by Side” program were also presented, including a newly launched support project under which 100 Artsakh students will receive a monthly scholarship of 50,000 drams from IDBank for four months.
In addition, IDBank announced its participation in the Tufenkian Foundation’s program to build a settlement for Artsakh residents in the village of Svarants, Syunik region, by donating 10,000,000 AMD for the construction of a kindergarten in the new settlement.